Späť

28. ŠIVALINGAM

Počet zobrazení: 2919

„A čo je to šivalingam?“ pozorná Nika si nenechala ujsť žiadny detail zo vzrušujúceho Kirinho rozprávania. „Šivalingamy sú nádherné a energeticky veľmi silné kamene. Vznikajú v prúdoch rieky Narmada v Indii a zaujímavé sú tým, že bez ohľadu na veľkosť, všetky sú vybrúsené a vyhladené do tvaru pozdĺžneho vajca. To je energetický veľmi bohatý tvar a keď som prvý malinký kameň vzala do ruky, prekvapila ma horúčosť, ktorá mi po chvíli zaplavila dlaň. Rieka Narmada prameniaca horách nazývaných Vindhya vo výške 3 000 m nad morom, v ktorej sa dodnes šivalingamy zbierajú, patrí medzi posvätné indické rieky podobne ako Ganga či Jamuna, pretože práve z jej vôd sa na počiatku vekov zrodil samotný Šiva. Šivalingamy z rieky Narmada majú zvláštne a veľmi cenené červené škvrny a silnú mužskú energiu označovanú ako „jang“. Považujú sa za posvätné. Môžete ich nájsť v mnohých chrámoch v Indii i v Nepále. V ni„A čo je to šivalingam?“ pozorná Nika si nenechala ujsť žiadny detail z Kirinho rozprávania.
„Šivalingamy sú nádherné a energeticky veľmi silné kamene. Vznikajú v prúdoch rieky Narmada v Indii a zaujímavé sú tým, že bez ohľadu na veľkosť, všetky sú vybrúsené a vyhladené do tvaru pozdĺžneho vajca. To je energetický veľmi bohatý tvar a keď som prvý malinký kameň vzala do ruky, prekvapila ma horúčosť, ktorá mi po chvíli zaplavila dlaň. Rieka Narmada ...

 

ŠIVALINGAM


„A čo je to šivalingam?“ pozorná Nika si nenechala ujsť žiadny detail z Kirinho rozprávania.


„Šivalingamy sú nádherné a energeticky veľmi silné kamene. Vznikajú v prúdoch rieky Narmada v Indii a zaujímavé sú tým, že bez ohľadu na veľkosť, všetky sú vybrúsené a vyhladené do tvaru pozdĺžneho vajca. To je energetický veľmi bohatý tvar a keď som prvý malinký kameň vzala do ruky, prekvapila ma horúčosť, ktorá mi po chvíli zaplavila dlaň. Rieka Narmada prameniaca horách nazývaných Vindhya vo výške 3 000 m nad morom, v ktorej sa dodnes šivalingamy zbierajú, patrí medzi posvätné indické rieky podobne ako Ganga či Jamuna, pretože práve z jej vôd sa na počiatku vekov zrodil samotný Šiva. Šivalingamy z rieky Narmada majú zvláštne a veľmi cenené červené škvrny a silnú mužskú energiu označovanú ako „jang“. Považujú sa za posvätné. Môžete ich nájsť v mnohých chrámoch v Indii i v Nepále. V niektorých malých chrámoch pripomínajúcich skôr naše kaplnky nie je nič iné, iba jeden veľký šivalingam vsadený do okrúhleho ženského yóní.“


„Ale čo znamená slovo šivalingam? Niečo mi to pripomína...“ Nika zvraštila čelo tuhým rozmýšľaním a zároveň hľadala odpoveď vo vlastnej pamäti, skenujúc ľavú hemisféru očami vyvrátenými dohora.
„Lingam znamená mužský pohlavný úd a Šiva je najvýznamnejší hinduistický boh – stvoriteľ i ničiteľ sveta,“ stručne objasnila neznáme slová Kira.


„Bože, oni tam stavajú chrámy penisu svojho boha? To je strašné!“ zdesila sa Nika. „Priam nehorázne!“
„Prečo?“ oponovala Kira. „Indovia, Nepálci a aj iné národy ďalekého Východu v tom nevidia nič zlé a už vôbec nie špinavé. Majú celkom iný postoj k sexualite ako my tu, v Európe. Stačí si pozrieť niektoré ich sväté chrámy bohato zdobené názornými výjavmi z Kámasútry. Ale pre nich to nie je pornografia rozplameňujúca najnižšie pudy a chlípne chúťky človeka. Uctievajú hlbší význam aktu plodenia. Pre nich vzpriamený šivalingam umiestnený do okrúhleho ženského yóní stelesňuje moment stvorenia, prvopočiatku, podstaty ľudskosti a najvyššej prvotnej energie. A ešte všeličoho iného. Je to pre nich najmä symbol. Symbol samotného bytia. Nesmiernej božskej sily, z ktorej sa zrodil svet. A pred ňou sa skláňajú v hlbokej úcte.“


„Aj tak sa mi to zdá trochu vulgárne, pre nás nezvyklé.“
„Žiadne slovo, či predmet nie je sám o sebe vulgárny. Také sú iba asociácie, ktoré vyvolá v mozgu. Mená zvierat, ktoré sa často používajú ako nadávky vyslovujeme s takým podtónom, ktorý sám o sebe uráža a ponižuje. Stačilo by vysloviť akýkoľvek zhluk písmen a mal by rovnaký účinok. Inak by sa predsa nikoho nemohlo dotknúť prirovnanie s tak užitočným a silným zvieraťom, akým je napríklad krava či kôň. Podobne je to aj so symbolmi. Pre Indov a Nepálcov je pohlavný úd symbolom božskej sily, pre nás tabuizovaná a zastieraná časť tela, za ktorú sa treba hanbiť.“


„Ale nadávať sa aj tak nemá!“
„To iste nie. Ale v niektorých chvíľach si myslím, že to pomôže, aj keď je to okoliu nepríjemné.“
„Napríklad, kedy?“
„Napríklad, keď sa niekto zľakne, prekvapí či udrie, často spontánne vysloví meno božie. Samozrejme, sa to chápe ako nevhodná nadávka. Napriek tomu si myslím, že je to možno taká spontánna obrana duše, že prvé, čo nám v tej náhlej ťažkej chvíli napadne, je práve meno boha. Možno je to svojské volanie o pomoc. Nie branie jeho mena nadarmo.“


„Aj ste si nejaký šivalingam z ciest priviezli?“
„A čo je to šivalingam?“ pozorná Nika si nenechala ujsť žiadny detail zo vzrušujúceho Kirinho rozprávania. „Šivalingamy sú nádherné a energeticky veľmi silné kamene. Vznikajú v prúdoch rieky Narmada v Indii a zaujímavé sú tým, že bez ohľadu na veľkosť, všetky sú vybrúsené a vyhladené do tvaru pozdĺžneho vajca. To je energetický veľmi bohatý tvar a keď som prvý malinký kameň vzala do ruky, prekvapila ma horúčosť, ktorá mi po chvíli zaplavila dlaň. Rieka Narmada prameniaca horách nazývaných Vindhya vo výške 3 000 m nad morom, v ktorej sa dodnes šivalingamy zbierajú, patrí medzi posvätné indické rieky podobne ako Ganga či Jamuna, pretože práve z jej vôd sa na počiatku vekov zrodil samotný Šiva. Šivalingamy z rieky Narmada majú zvláštne a veľmi cenené červené škvrny a silnú mužskú energiu označovanú ako „jang“. Považujú sa za posvätné. Môžete ich nájsť v mnohých chrámoch v Indii i v Nepále. V niNavštívili sme v Starom Dillí zvláštne miesto. Malý obchodík, v ktorom boli tie najúžasnejšie a najväčšie šivalingamy, aké som kedy videla. Boli určené predovšetkým pre chrámy, ale nakoniec sme sa s domácimi dohodli a niekoľko z nich poputovalo aj do našich končín. Boli veľmi ťažké a tak sme si ich samozrejme nemohli strčiť do ruksaku. Preto som sa po návrate nevedela dočkať, kedy dorazia loďou dobre zabalené v drevených bedniach. Boli nádherné. Najviac ma fascinoval najväčší z nich. Práve taký, aké sme vídali na mnohých posvätných miestach. Mal v sebe obrazce nádherných farieb a vnášal do svojho okolia pokoj a silu. Mnoho ľudí si dnes umiestňuje šivalingamy do obydlí. Nemusia byť veľmi veľké. Často bývajú len o čosi väčšie ako článok na malíčku. Číňania by povedali, že zlepšujú Feng šuej, teda celkovú harmóniu príbytku.“

 

ĎALŠIA KAPITOLA
 

Prihlásenie