EGYPT
ČAJE AFRIKY
Počet zobrazení: 725
INBAR & RESTAURANT MAGAZINE: Kde sa vysadili prvé čajové kríčky na území Afriky? V dnešnom Malawi. Malej krajine, ktorá sa tiahne pozdĺž rovnomenného jazera s prekrásnymi rybičkami, ozdobou akvárií po celom svete. Jonathan Duncan, záhradník škótskych misionárov vysadil prvé semená čajovníkov, ktoré misionári získali z Kráľovskej botanickej záhrady v Edinburghu. Písal sa rok 1878.
TAJUPLNÝ EGYPT
Egypt. Tajomná krajina na Níle je plná zvláštnych obrazov.Púštnych scenérií, vonných bylín, kamenných chrámov, fádneho piesku, vstupujúceho priamo do mora i hýrivého podmorského života v ňom... Živú tvár Egypta vytvárajú ľudia. Dnešní Egypťania. Priateľskí i neodbytní, posedávajúci v tieni, popíjajúci karkade a večne fajčiaci šišu v starej zemi faraónov...
KARKADE - IBIŠTEK KRVAVÝ
Počet zobrazení: 32084
KVETY RAJA Ak zavítate do Egypta, pravdepodobne sa čoskoro stretnete s krvavočerveným kyselkavým nápojom, ktorým sa občerstvujú turisti večer po úmorných horúčavách rovnako ako domáci, sediaci pri nízkych stolíkoch spokojne si poťahujúc dym z vodnej fajky.
LIEČIVÉ KAKTUSY OPUNCIE
Počet zobrazení: 10415
V 16. storočí priviezli španielski moreplavci do Európy mohutné kaktusy, ktoré plodia veľké farebné plody sladkastej chuti. Opuncie. Domovinou týchto kaktusov s oválnymi dužinatými listami a ostrými pichliačmi je Južná Amerika, najmä temperamenté Mexiko, ktoré má opuncie zobrazené aj vo svojom národnom znaku a na viacerých bankovkách. Na území Mexika rastie až 60 endemitických opuncií, aké nenájdeme nikde inde na svete.
PAPYRUS ... z egyptského herbára
Počet zobrazení: 8482
Papyrus využívali aj starí egyptskí lekári. Používali ho nielen na obväzy, ale ho prikladali aj na zapálené oči a rozmočeným vo vode výborne hojili a zmäkčovali mozole ľudí ťažko pracujúcich na stavbách faraónov. Popol z papyrusu sa používal na čistenie zubov.
LOTOSOVÝ KVET
Počet zobrazení: 23936
Vzduch sa chvel v skorom ráne a kvapôčky rosy sadali na veľké listy lotosov. Nádherné Západné jazero Si-chu, ku ktorému sa chodili Číňania po stáročia rekreovať i zomierať, je povestné krásou veľkých kvetov lotosov, ktoré sa dvíhajú nad hladinu jeho strieborných vôd miestami až do výšky dvoch metrov. Jemné, éterické kvety, akoby zhmotnené z vodnej pary otvárali svoje kalichy oproti vychádzajúcemu slnku. Lákali nás, aby sme tak, ako čajoví majstri dávnych vekov, pozbierali kvapky rosy z kvetov do malej kanvičky a z tejto nebeskej rosy pripravili čaj hodný cisára.
TAMR HINDI
Počet zobrazení: 4713
ČUDESNÉ HRUDKY Keď sme na egyptskom bazáre po prvý raz uvideli kôpku podivných tmavohnedých hrudiek vedľa košov plných karkade a iných bylín, mali sme silné podozrenie, že podoba s ťavím trusom nebude celkom náhodná. Na cestách do ďalekých krajín sme si už zvykli na všeličo a takémuto spracovaniu nejakých liečivých plodov by sme sa ani veľmi nečudovali. Ale tento raz sme sa mýlili.
ROOIBOS A DETI
Počet zobrazení: 2855
ROOIBOS je jeden z najchutnejších a najzdravších čajov pre deti. Má krásnú pomarančovú farbu, príjemnú vôňu a aj chutí dobre. Je prirodzene sladký, a tak ho ani sladiť netreba. A ak máte predsa chuť na maškrtku, pridajte si doň trošku medu.
AFRICKÝ ČAJ ROOIBOS
Počet zobrazení: 15021
Staré africké kmene Krovákov, Hottentótov a Bušmenov žijúce na území dnešnej Južnej Afriky už pred príchodom Búrov liečivé účinky kríkov nazývaných Rooibos – Červený ker. Odvar z tejto rastliny im pomáhal prirodzeným spôsobom vyrovnať sa s infekciami a rôznymi zdravotnými problémami, ktoré sa v tropickom podnebí často vyskytovali.