Späť

LIEČIVÉ KAKTUSY OPUNCIE

Počet zobrazení: 10373

V 16. storočí priviezli španielski moreplavci do Európy mohutné kaktusy, ktoré plodia veľké farebné plody sladkastej chuti. Opuncie. Domovinou týchto kaktusov s oválnymi dužinatými listami a ostrými pichliačmi je Južná Amerika, najmä temperamenté Mexiko, ktoré má opuncie zobrazené aj vo svojom národnom znaku a na viacerých bankovkách. Na území Mexika rastie až 60 endemitických opuncií, aké nenájdeme nikde inde na svete.

LIEČIVÉ KAKTUSY OPUNCIE

  Najviac obľúbené vždy boli najmä chutné plody opuncií veľké ako slepačie vajcia, vážiace až 300 g. Už starí mexickí Indiáni z nich varili rôzne výživné jedlá a zo šťavy pripravovali liečivý nápoj. Bernardino de Sahagún, františkánsky misionár, ktorý pôsobil v Mexiku v časoch Aztékov, sa vo svojom diele o Mexiku vyjadril, že pôvodní obyvatelia mali dlhý život a boli silní a zdraví. Podľa neho ich vitalita bola udržovaná hlavne vďaka istému typu diéty. Aztékovia jedli dužinaté listy, plody, korene opuncií, med, lovili zajace a jelene a pili opunciový sirup.

opuncia

  Okrem plodov mali široké využitie aj celé rastliny. Opuncie sa vysádzali ako ploty a vetrolamy pri usadlostiach a aj na miestach ohrozených eróziou. Tento kaktus, celkom dobre znášajúci chlad, sa pestoval aj kvôli ploským dužinatým stonkám, ktoré sa dôsledne zbavovali tŕňov, aby mohli slúžiť ako dôležité krmivo pre dobytok. Vo svojej vlasti v Mexiku tvorili opuncie spolu s kukuricou a ďalším kaktusom Agave najdôležitejšiu časť potravy. Začiatkom 20. storočia Luther Burbank vyšľachtil prvé opuncie bez tŕňov, čo bolo veľkým prínosom pre ich pestovanie a širšie využitie. Dnes sú divé formy opuncií, rastúce voľne na suchých nehostinných teritóriách, pichľavé a pestované formy majú len jemné chĺpky, ktoré sa pred spracovaním ľahko odstránia.

opuncia

  Ľudovo sa opuncie (Opuntia ficus indica L., Miller) nazývajú aj Kaktusové hrušky, Nopál, Tuna, Chumbera, či Ficcudinia - Indiánske figy. V Európe sa im dobre darí na suchých svahoch v oblasti Stredozemného mora.
  V súčasnosti sú jedlá pripravované z opuncií obľúbené hlavne v sicílskej kuchyni. Pripravujú sa z nich aj chutné cukríky, dezerty, zaváraniny a sladké želé. Olej zo semien opuncií našiel využitie vo farmaceutike a aj ako kozmetický produkt. Z kaktusu sa vyrába tekutý rôsolovitý gél, slúžiaci ako výborný kondicionér.

opuncia

  V medicíne sa opuncie využívajú hlavne na stabilizáciu hladiny cukru v krvi, liečbu akné, upokojenie pleti a popálenín, ktoré je dobré potrieť zmesou šťavy z plodov opuncií, medu a vaječných žĺtkov. Najväčšia pozornosť sa venuje ich účinkom na pomoc pre diabetikov a pri zoštíhľovacích kúrach.
  Z opuncií sa pripravuje aj príjemne voňavý čaj, ktorý sa v poslednej dobe často kombinuje so zeleným čajom pod názvom Čaj kaktusov.

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Autor textu a fotografií :

Barborka Ondejčíková

Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 9

Prihlásenie