TAIWAN
JAZERO SLNKA A MESIACA
Sun Moon Lake - Jazero Slnka a Mesiaca patrí k najnavšetevovanejším oblastiam ostrova Taiwan. V tejto oblasti žili aj pôvodné domorodé kmene, napríklad Ita Tao, ktorých potomkov tu môžete stále stretnúť. Neďaleko brehu jazera dozrieva čaj na slnečných svahoch pri výskumnom ústave čajovom a jedinej fabrike na čierny čaj na ostrove.
ZBER ČAJU NA TAIWANE
Už skoro ráno vychádzajú pestovatelia čaju do čajových záhrad. Ručne zberajú mladé čajové výhonky, aby ich v čajovej usadlosti spracovali na dobrý, voňavý taiwanský čaj...
ČAJE POD PALMAMI
Na čajových plantážach ostrova Taiwan sme strávili veľa času. A hoci sme už predtým navštívili mnoho čajových oblastí vo svete, vždy znova a znova sme podliehali jemnému vzrušeniu, keď sa pred nami otvorili výhľady na zvlnené hory porastené čajovými kríčkami. Ochutnali sme veľa čajov a navštívili mnoho čajových fabrík i čajovní, aby sme na Slovensko mohli priviezť ten najlepší taiwanský čaj.
TONG-TING ZAMRZNUTÝ VRCHOLOK
Tong Ting (Dong Ding) je najstarším miestom čajovej kultúry na ostrove Taiwan. Tu boli zasadené prvé čajové kríčky privezené z čínskych hôr Wu Yi. Nazýva sa i Zamrznutý vrcholok. Uvažovalo sa, že je to zrejme preto, že tu mrzne, avšak podľa nás je pravda iná. Hora Dong Ding má vrchol vodorovne zrezaný, je to vlastne stolová hora. Rastie na nej veľa paliem, takže klíma je tu teplá. Oblasť je skôr sužovaná častými zemetraseniami ako mrazmi.
RÁNO NAD ALISHANOM
Alishan patrí k najmalebnejším pohoriam ostrova Taiwan. Z Chiayi sa môžete vyviezť hore starou železničkou, ktorá podobne ako jej druhovia v indickom Darjeelingu a v Peru prekonáva prevýšenie vyše 2000 m. My sme sa na hrebeň Alishanu dostali serpentínami cez čajové plantáže, pretože časť trate bola strhnutá silným tajfúnom, ktorý v Alishane spôsobil početné zosuvy pôdy mesiac pred naším príchodom.
1. SLOVENSKÁ BONSAJOVÁ EXPEDÍCIA NA TAIWAN
Počet zobrazení: 501
ČASOPIS BONSAI: Podarilo sa. Veselá štrnásťčlenná skupina bonsajistov, ktorú tvorilo 13 Slovákov a 1 Litovec sa vzniesla na krídlach mohutného Airbusu z viedenského letiska a zanedlho bezpečne pristála na ostrove, ktorý portugalskí moreplavci nazvali Ilha Formosa - Nádherný ostrov. A ostrov Taiwan voči nám nádherou a štedrosťou naozaj nešetril. Obdivuhodná bola predovšetkým pohostinnosť, akú Taiwanci prejavovali svojim hosťom. Bývali sme v najluxusnejších hoteloch ostrova a boli sme pozývaní na slávnostné galavečery a na návštevy súkromných bonsajových záhrad. Ocitli sme sa v luxusnom svete umenia, o akom nám často iba sníva. Už dlho sme sa toľko nenasmiali, netancovali na pódiu a nespievali dvojhlasne slovenské ľudové piesne ako práve na Taiwane.
MÔJ DOM: BONSAJ - SYMBIÓZA STROMU A ČLOVEKA
Počet zobrazení: 681
ČASOPIS MÔJ DOM: Tvarovanie bonsajov strihom, drôtovaním či ďalšími technikami patrí už k určitej nadstavbe a slúži k tomu, aby mali čo najkvalitnejšie rozloženú korunu, a teda aj možnosť fotosyntézy, aby si jednotlivé konáriky netienili a nezavadzali. Takisto sa dokonalým tvarom približujú viac k duši človeka, ktorá je zvlášť citlivá na vnímanie krásy a príjemných línií. Aj ráznejšie zásahy znášajú veľmi dobre, rovnako ako aj dreviny v našich ovocných sadoch. Bonsaje môžeme vypestovať z akejkoľvek dreviny. Je len dôležité precítiť ju, poznať jej potreby, aby sme jej vedeli vytvoriť také podmienky, aké by mala na svojom pôvodnom stanovisku, kde sa jej darí najlepšie.
LETOM BONSAJOVÝM SVETOM
Počet zobrazení: 561
ČASOPIS BONSAI: Je dlhý chladný deň, z japonskej kanvičky si nalievame do čajových misiek skvelé gyokuro a listujeme v archívoch fotografií z ciest, ktoré sme absolvovali v rokoch minulých. Tak nejako sme sa poddali nostalgickej nálade a poohliadli sme sa trochu späť. Prešli sme veľa zaujímavých bonsajových výstav a videli sme vystúpenia známych majstrov i bonsajové expozície, ktoré nás chytili za srdce. Milí ľudia, krásne stromy, tradície i moderna, klasické štýly i avantgarda, naivný pôvab prvých bonsajov i dokonalosť diel uznávaných profesionálov... U nás uprostred Európy i ďaleko vo svete.