LETOM BONSAJOVÝM SVETOM
Počet zobrazení: 523
ČASOPIS BONSAI: Je dlhý chladný deň, z japonskej kanvičky si nalievame do čajových misiek skvelé gyokuro a listujeme v archívoch fotografií z ciest, ktoré sme absolvovali v rokoch minulých. Tak nejako sme sa poddali nostalgickej nálade a poohliadli sme sa trochu späť. Prešli sme veľa zaujímavých bonsajových výstav a videli sme vystúpenia známych majstrov i bonsajové expozície, ktoré nás chytili za srdce. Milí ľudia, krásne stromy, tradície i moderna, klasické štýly i avantgarda, naivný pôvab prvých bonsajov i dokonalosť diel uznávaných profesionálov... U nás uprostred Európy i ďaleko vo svete.
JAPONSKO
O bonsajoch a krásnych stromoch v Japonsku by sa dalo písať a písať a snáď nikdy neskončiť. O vášnivých listoch javorov pri chrámoch Kyota, o prvých belostných púčikoch ume v chladnom zimnom vzduchu, o lupienkoch kvitnúcich sakúr, o pokrútenom dreve starých stromov na svahoch Japonských Álp, čiernych boroviciach na Šikoku, o mystických velikánoch na čarodejnej hore Kurama, do ktorých sa prevtelili veľké duše mudrcov dávnych vekov... Klasické japonské záhrady, zbierky, chrámy, reštaurácie... Bonsaje v japonskej dokonalosti nájdete temer všade. Tak si z viacerých návštev Japonska spomeňme aspoň na prekrásne bonsaje a stromy v slávnej záhrade Daiza Iwasakiho, Masahika Kimuru či Kunia Kobayashiho.
OSAKA A NAJMENŠIE BONSAJE NA SVETE
Osaka je známa svojimi pravidelnými výstavami bonsajov. Na 21. ročníku výstavy shohinov Shunga Ten v parku Tsurumi Ryokuchi bolo vystavených 110 veľmi pekných miniatúrnych bonsajov a nás zaujali najmä tie najmenšie z nich. Miniatúrne bonsaje pestované zo semienka mali vek niekoľkých rokov a bonsajové misky sa pre ne vyrobili na mieru. Sympatický japonský pestovateľ sa pokúsil zapísať sa so svojimi minibonsajmi do Guinnessovej knihy rekordov. Pozoruhodné, nemyslíte?
KOLUMBIA A HROZNOVÝ STROM
Na opačný koniec sveta, do Kolubmie sme boli pozvaní predviesť tvarovania bonsajov, čajové rituály a vyhodnotiť najkrajšie bonsaje výstavy, ktorú organizuje vo svojej usadlosti kolumbijský bonsajista Herman Arellano. V Južnej Amerike je bonsajistika veľmi rozšírená a obľube sa tešia najmä bonsaje z drevín, ktoré sú pre tento kontinent typické. Kolumbijským bonsajistom môžeme závidieť najmä druhovú pestrosť a mimoriadnu vitalitu ich stromov. V tamojšej klíme bonsaje rýchlo hrubnú a aj väčšie zásahy znášajú bez problémov. Napriek tomu Kolumbijci stromy príliš dramaticky nemenia majú radi prirodzené tvary a bohaté koruny. Spomedzi bonsajov, ktorým sme pridelili ocenenia by sme chceli vyzdvihnúť typickú jaboticabu (Myrciaria cauliflora), obľúbenú drevinu Južnej Ameriky, ktorá tvorí plody priamo na kmeni stromu. Pár rokov dozadu sme ju vídali aj v brazílskych bonsajových záhradách.
SVETOVÝ KONGRES V PORTORIKU
Svetový kongres v Portoriku organizoval v roku 2009 Pedro Morales, ktorý niekoľkokrát navštívil Slovensko a vystúpil na medzinárodnom bonsajovom festivale Bonsai Slovakia. Svetový kongres bol veľmi úspešný nielen vďaka skvelému portorickému rumu, z ktorého sa na kongrese nonstop miešali drinky zdarma, ale aj vďaka krásnym stromom. K najobľúbenejším druhom patril brazílsky dažďový strom (Pithecellobium tortum), rýchlorastúca drevina s vlniacimi sa vetvami a zloženými listami. Sami pestujeme niekoľko brazílskych dažďových stromov, ktoré nám rastú zo semienok. Sú z nich radostné vitálne stromčeky, ktoré výborne znášajú strih.
PÁR KROKOV PO BRAZÍLII
Tak sa volala útla knižka Kláry Jarunkovej, ktorá nám priblížila fascinujúcu Brazíliu ešte dávno predtým, ako sme ju mali možnosť navštíviť. V Ribeirao Preto, na privátnej medzinárodnej výstave bonsajov sme predviedli demonštráciu tvarovania bonsajov spolu s čajovými rituálmi ako obvykle. V Brazílii sme veľmi obdivovali nielen bonsaje domácich tvorcov, ale aj stromy v okolitých záhradách a na okraji džungle. Asi najviac nás fascinoval strom, ktorý sme poznali vďaka jeho liečivej kôre plnej kyslíka a železa ako juhoamerický čaj Lapacho. Brazílčania a Argentínčania si tento malebný strom často vysádzajú do záhrad, pretože je krásny svojou belostnou kôrou a žiarivými ružovými kvetmi. I bonsaje tohto druhu sú veľmi pôvabné a v Južnej Amerike obľúbené.
ČÍNSKE GUANGZHOU
Ale vráťme sa späť do Ázie. Ak máte chuť vytvárať úchvatné krajinné scenérie či tvarovať dokonalé koruny bonsajov iba strihom, nechajte sa inšpirovať slávnou juhočínskou bonsajovou školou Lingnan, ktorá sa prezentuje najmä na výstavách v Guangzhou, juhočínskom prímorskom meste kedysi známom ako Kanton. Tu sme našli mekku dokonalých krajinných stvárnení penjingov na plochých miskách a na kamenných platniach. Kantonskí majstri bonsaje tvarujú s dokonalou znalosťou strihu podľa stáročiami zdokonaľovaných pravidiel čínskej estetiky.
TAIWAN – OSTROV BONSAJOV
Bonsajisti na ostrove Taiwan sa vyznačujú dvomi skvelými vlastnosťami. Bezhraničnou čínskou kreativitou a japonskou precíznosťou. A tak majú potenciál vytvárať naozaj pozoruhodné diela. Navyše v centrálnom horstve ostrova v pohoriach Alishan, lishan a Yushan rastú prastaré borievky (Juniperus squamata) staré niekoľko tisícročí v takej koncentrácii, akú sme nikde inde vo svete nevideli. Ich prirodzený habitus modelovaný časom je neopakovateľnou inšpiráciou pre taiwanských bonsajových majstrov. Často sa snažia zachytiť ho vo svojej bonsajovej tvorbe. Praveké stromy sú inšpiráciou aj pre zvyšok sveta, ktorý sa chodí dívať na pozoruhodné taiwanské výstavy bonsajov a rovnako kreatívne suiseki prezentované tak odvážne a nezávisle, ako sme inde vo svete nevideli.
BONSAJE V INDONÉZII
Bonsaje na indonézskych ostrovoch sú oveľa ornamentálnejšie a ozdobnejšie ako v Japonsku, na Taiwane alebo v Číne. A ich súčasní tvorcovia zachádzajú ešte ďalej, ďaleko za hranice zvyklostí. Provokujú, smejú sa, tvoria to, čo tu ešte nebolo... Tradičné umenie v kontraste s novým chápaním modernej doby... O veľkých výstavách na Jáve sme písali nedávno, no pripomeňme si ešte aspoň letmo Bonsai Bienále Roberta Stevena, ktoré posunulo hranice bonsajistiky 21. storočia.
VIETNAM
Vo Vietname sme vídali bonsaje v parkoch, súkromných záhradách, v čajovniach. Veľké bonsaje tvarované do bizarných línií vlniaceho sa vodného draka stáli na nádvoriach chrámov zahalené do dymu vonných tyčiniek. K typickému koloritu rušných ulíc Vietnamu patrili obrovské bonsaje priviazané k nosičom bicyklov alebo motoriek. Vietnamci ich prepravovali sem a tam podľa záujmu potenciálnych kupcov. Bonsaje na motorkách rozhodne ozvláštňovali typický kolorit rušných vietnamských veľkomiest i ospalého vidieka.
BONSAJE V HIMALÁJACH
Himaláje. Vysokohorský Darjeeling sme navštívili kvôli čaju, no i tu vo výške vyše 2000 m sme našli zbierku bonsajov. Boli uložené na poličke v záhrade najlepšieho darjeelingského hotela Windamere, ktorý si pravidelne najíma záhradníka, aby sa o kolekciu bonsajov zodpovedne staral. Obyvatelia Himalájí majú k drevinám a ku kvitnúcim rastlinám hlboký vzťah. Aj skromné drevené chatrče okolo horských chodníkov si obkladali bohato kvitnúcimi rastlinami zasadenými zväčša v plastových vreckách. Okolité svahy hôr pod himalájskymi velikánmi boli porastené rozsiahlymi lesmi rododendronov, ktoré tu úchvatne rozkvitajú vždy začiatkom leta. Horali ich žiarivé kvety veľmi obdivujú a aj preto sa rododendron, v Himalájach nazývaný Guranse, stal národným kvetom Nepálu.
ZÁHRADA HARRY TOMLINSONA
V Európe sa toho dá vidieť veľa. Pekné spomienky máme viaceré bonsajové kongresy v Taliansku, v Nemecku, na účinkovanie v rakúskych Alpách, na Litve či v Poľsku. No asi najradšej si spomíname na Harry Tomlinsona, jedného z najznámejších a najpríjemnejších bonsajových majstrov a autora kníh, ktoré boli preložené do mnohých svetových jazykov dokonca i do japončiny. Jeho znalosti o bonsajoch boli hlboké a bonsajová záhrada dýchala pokojom a zároveň sršala vtipom. Pod papraďami sa skrývali trpaslíci a na poličkách provokovala kolekcia erotických bonsajov, ktoré príroda vymodelovala tak, ako ich Pán Boh stvoril...
BONSAI SLOVAKIA
Aby sme kúsok bonsajového sveta dostali i na Slovensko, pozývali sme po 20 rokov mnohých bonsajových majstrov na našu srdcovú výstavu, na medzinárodný festival bonsajov, suiseki a čaju Bonsai Slovakia, ktorý sme každoročne organizovali v Nitre. Festival a výstava 300 krásnych bonsajov, 100 kameňov suiseki a čaju sa konala v jednom z hlavných pavilónov výstaviska Agrokomplex. Program výstav i fotografie z diania nájdete na www.bonsai-slovakia.sk.
Milí priatelia, želáme Vám veľa príjemných chvíľ a milých zážitkov v báječnom svete bonsajov, krásnych kameňov a dobrého čaju. Aby nám tu, na Zemi, spolu dobre bolo...
Text, foto: Alenka a Vladimír Ondejčíkoví
Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Viac nájdete na našom bonsajovom webe www.e-bonsai.eu