Späť

ČAJE AFRIKY

Počet zobrazení: 686

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE: Kde sa vysadili prvé čajové kríčky na území Afriky? V dnešnom Malawi. Malej krajine, ktorá sa tiahne pozdĺž rovnomenného jazera s prekrásnymi rybičkami, ozdobou akvárií po celom svete. Jonathan Duncan, záhradník škótskych misionárov vysadil prvé semená čajovníkov, ktoré misionári získali z Kráľovskej botanickej záhrady v Edinburghu. Písal sa rok 1878.

ČAJE AFRIKY

Na prvý pohľad sa to možno ani nezdá, ale africké krajiny, predovšetkým Keňa, patria k najvýznamnejším svetovým exportérom čaju. Kvantita vyprodukovaného čaju síce výrazne dominuje nad kvalitou, ale čaj drží ekonomiku viacerých afrických štátov už celých 100 rokov. Keňa, Malawi, Rwanda, Tanzánia, Zimbabwe, Kamerun, Mozambik, Uganda, Južná Afrika, Maurícius... tam všade sa pestuje čaj. A pije sa po celom svete. Mnohokrát však spotrebiteľ ani netuší, že čaj v jeho miske pochádza z Afriky.

 

ČAJE AFRIKY

ČIERNY ČAJ Z ČIERNEJ AFRIKY

Briti vždy milovali čaj a do tejto svojej vášne vložili aj svoj klasický konzervativizmus. Nemali radi zmeny chutí, ktoré prinášali jednotlivé ročné zbery a geograficky odlišné podmienky pestovania čajovníkov. Čaj mali radi silný, čierny, brilantný a vždy rovnaký. Dobrý s mliekom. Preto sa ujali klasické čajové zmesi ako Irish Breakfast, Scotish Breakfast, English Afternoon, ktoré vyrovnávali kolísanie chutí počas jednotlivých sezón... Briti vysádzali čajové plantáže vo svojich kolóniách a keďže na prelome 19. a 20. storočia im patrila i veľká časť východnej Afriky, zakladali čajové plantáže i tam. Africké čaje sa stali hutným základom klasických britských čajových zmesí a doteraz vysoké percento čaju z Keni, Malawi či Tanzánie sa spotrebuje v Británii.

ČAJE AFRIKY

PRVÉ ČAJOVÉ KRÍČKY V BRITSKÝCH KOLÓNIÁCH

Kde sa vysadili prvé čajové kríčky na území Afriky? V dnešnom Malawi. Malej krajine, ktorá sa tiahne pozdĺž rovnomenného jazera s prekrásnymi rybičkami, ozdobou akvárií po celom svete. Jonathan Duncan, záhradník škótskych misionárov vysadil prvé semená čajovníkov, ktoré misionári získali z Kráľovskej botanickej záhrady v Edinburghu. Písal sa rok 1878. Produkčnú plantáž sa misionárom ani opakovane nepodarilo založiť, no namnožili semená, ktoré sa stali základom čajových plantáží viacerých afrických krajín. Úspešnejší bol škótsky plantážnik Henry Brown, ktorý sa v Afrike usadil po tom, čo kvôli rozsiahlemu výskytu škodcov prišiel o všetky kávové plantáže na Ceylóne. Čajové semienka od misionárov zasadil na svojich pozemkoch na svahoch hôr Mulanje v Malawi, a hľa, podarilo sa. Malawi sa stalo prvou africkou krajinou, kde sa čaj začal pestovať na vývoz. Dnes je čaj druhým najvýznamnejším vývozným artiklom hneď po tabaku.

ČAJE AFRIKY

KEŇA – SVETOVÁ ČAJOVÁ VEĽMOC

V oblasti Limuru neďaleko Nairobi dodnes rastú storočné čajovníky, ako pamiatka na prvé pokusy s pestovaním čaju v Keni. Semená assámskych čajovníkov privezené z Indie sa tu vysadili v roku 1903, ujali sa a vyrástli z nich statné stromy pripomínajúce turistom časy dávno minulé.

Keňa patrí k najvýznamnejším svetovým exportérom čierneho čaju nielen vďaka rozsiahlej produkcii, ale aj vďaka tomu, že na rozdiel od Číny a Indie sa doma veľa čaju nevypije a temer všetok čaj ide na export. Čajovníkom sa darí predovšetkým vo vyšších nadmorských výškach, kde je podstatne chladnejšie a vlhkejšie podnebie ako na rozľahlých nížinných polopúšťach a savanách. Čajové plantáže sa tiahnu pozdĺž gigantickej tektonickej praskliny, Údolia veľkého zlomu, v blízkosti Viktóriinho jazera a 3 slávnych národných parkov Manyara, Ngorongoro a Serengeti.

Afrike dominuje čierny čaj a metóda spracovania CTC, pri ktorej sa čajové listy a vetvičky drvia nadrobno. Čajová drť sa rýchlejšie vylúhuje, čaj sa zdá byť farebnejší a silnejší, je vhodný na pitie s mliekom. Čaje spracované metódou CTC sa používajú najmä do nálevových vreciek. Nejedná sa o vysoké triedy čaju, dobrá kvalita sa dosahuje spravidla ortodoxnými metódami spracovania, pri ktorých sa zachovávajú čajové listy a obsah živín v nich. Problémom kvality afrických čajov je i v tom, že sa zberajú príliš často. Čajové listy v teplom africkom vzduchu rastú rýchle a čaj sa zberá miestami každé 2 týždne. Za tak krátku dobu sa nestihnú v čajových listoch vyvinúť zdraviu prospešné látky a vonné esencie. No čaj je dostatočne silný a farebný na to, aby sa po zaliatí nálevových vreciek vriacou vodou rýchlo vylúhoval.

ČAJE AFRIKY

HIMALÁJSKE ČAJE Z AFRIKY?

Keňa vyváža čierny čaj do Británie, Ruska, Nigérie, Egypta, Nemecka a aj do Afganistanu i Pakistanu. Na čajových veľtrhoch v Európe a aj v Ázii vždy stretávame obchodníkov z Kene a Malawi, ktorí sa snažia dostať africký čaj ďalej do sveta a perspektívne v produkcii osvedčeného čierneho čaju predbehnúť Indiu a Srí Lanku. V poslednom čase im veľa pomohlo, že sa dostali na ruský a poľský čajový trh. Perličkou je, že lacnejšími africkými čajmi sa často falšujú drahé čaje zo slávnych čajových oblastí, napríklad z himalájskeho Darjeelingu. Dodávajú sa do obchodných reťazcov a bežný konzument to zväčša nerozozná, najmä ak sa jedná o čaj v nálevových vreckách.

BIELA MATCHA Z AFRIKY

Keňa, Malawi a Rwanda sa napredujú a nedá sa im uprieť snaha o inovácie. Experimentálne začínajú zavádzať i ortodoxné metódy spracovania čaju a produkovať aj zelené a biele čaje. Súčasný highlight z Keni je biela matcha (matča) – práškový čaj pomletý podľa vzoru slávneho ceremoniálneho japonského čaju. Japonci melú čaj na kamenných mlynoch na jemný zelený prášok, ktorý potom šľahajú bambusovými metličkami do hustej peny. Keňa siahla po bielych čajoch a skúša ich zmesi mlieť na biely čajový prášok. Dnešný svet čaju je plný zmien, experimentov, nových dobrých i zlých nápadov, netradičných postupov, kombinácií, kreativity. A taká je aj Afrika.

ČAJE AFRIKY

ČO SA PIJE V AFRIKE

Afričania doma veľa čierneho čaju nevypijú, aj keď sa producenti čaju snažia presvedčiť domáce obyvateľstvo o jeho zdravotných benefitoch. Majú radi svoje tradičné bylinné čaje, ktoré ich liečia, pomáhajú vyrovnať sa s horúčavami a v púštnych oblastiach i s náhlymi zmenami teploty.

ČAJE AFRIKY

KRVAVÉ KARKÁDE

V Afrike je veľmi obľúbený čaj z dužinatých kvetných kalichov ibiška krvavého (Hibiscus sabdariffa), ktorý môžeme poznať z dovoleniek v severnej Afrike. Egypťania ho nazývajú karkáde alebo karkadeh, v Senegale je tento čaj známy ako bisap. Má krvavo červenú farbu a kyslastú chuť. Čaj sa pije studený i teplý, s cukrom i bez neho. Často sa ochucuje koreninami, najmä zázvorom a zdobí sa lístočkami mäty. Afričania odporúčajú ibištek nielen zaliať a lúhovať, ale ho niekoľko minút povariť. Stratí síce väčšinu vitamínu C, no chuť čaju bude intenzívna. V africkej kuchyni je vo veľkej obľube aj šťava a sirup z karkáde. Pridávajú sa do pudingov, koláčov, zmrzlín a želatín. Z ibiškového džúsu sa pripravuje i dobré víno a krvavočervenými dužinatými kalichmi sa prifarbuje a aromatizuje rum. Horkasté semienka karkáde bohaté na rastlinné oleje si zvyknú Afričania zľahka opražiť a pripravujú si z nich afrodiziakálnu kávu. Horké korene ibišteka sa používajú na výrobu aperitívov a toniku.

ČAJE AFRIKY

ČUDESNÉ TAMARINDY

Keď sme na africkom bazáre po prvý raz uvideli kôpku podivných tmavohnedých hrudiek vedľa košov plných karkáde a iných bylinných čajov, mali sme silné podozrenie, že podoba s ťavím trusom nebude celkom náhodná. Na cestách do ďalekých krajín sme si už zvykli na všeličo. Ale tento raz sme sa mýlili. Predavači v dlhých košeliach s turbanmi na hlavách nás presviedčali, že ide o vysušenú hrudku z dužiny mäkkých strukov, z ktorých sa pripravuje zdravý čaj. Tamr hindi. Indické datle, po slovensky tamarindy (Tamarindus indica). Napriek podivnému vzhľadu mierne osladený nápoj zo plodov tamarínd chutí najmä v horúčavách, pretože má prirodzene chladivé účinky. Už starý lekár Avicena vo svojich knihách odporúčal tamarindy na posilnenie srdca, prečistenie krvi a na liečenie kože. Ako si pripraviť čaj z vysušenej hrudky tamarínd? Vysušenú dužinu namočíme na 2-3 hodiny do studenej vody a potom celú zmes privedieme na krátko do varu. Nálev scedíme cez sitko. Postup niekoľkokrát opakujeme, usadeninu vyhodíme a nálev osladíme. Čaj sa pije studený. Ideálny africký nápoj na horúce dni.

ČAJE AFRIKY

ROOIBOS – ČAJ JUŽNEJ AFRIKY

Staré africké kmene Krovákov, Hottentótov a Bušmenov žijúce na území dnešnej Južnej Afriky už pred príchodom Búrov poznali liečivé účinky bylinného čaju z červených kríkov. Dnes je tento čaj v celom svete známy ako rooibos (Aspalatus linearis). Veľa pozornosti sa venuje jeho zdravotným účinkom, no zaujímavá je i príjemná chuť rooibosu, ktorá sa dá využiť v celom spektre miešaných čajov, nápojov a drinkov. Odporúčame pripraviť si napríklad ľadový rooibos s kúskami čerstvého pomaranča, citrónu a mäty. Rooibos sa môže piť horúci alebo studený, miešať sa s džúsmi, šumivým vínom, škoricou, citrónovou šťavou alebo s medom. Spomedzi osvedčených receptov na slávnostné príležitosti si môžeme vybrať napríklad studený rooibos s červeným vínom, alebo sa varený s koreninami a podávaný ako výborný horúci drink. Rooibos neobsahuje teín a je bohatý na dobre vstrebateľný vápnik, minerály a stopové prvky. Je veľmi vhodný pre deti ale rovnako aj pre náročných milovníkov kvalitných a nápaditých drinkov. Príjemnú chuť a účinok rooibosu zlepšuje kombinácia s aromatickými bylinami a koreninami. Obľúbené sú predovšetkým kvalitné zmesi nesúce poetické názvy Čaj kráľa opíc, Nílsky čaj, Jahodienka, Anjelika, Safarika Afrika. Odporúčame!

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE
Text a foto: Alenka a Vladimír Ondejčíkovci

Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

 

Prihlásenie