Späť

KARKADE - IBIŠTEK KRVAVÝ

Počet zobrazení: 32043

KVETY RAJA Ak zavítate do Egypta, pravdepodobne sa čoskoro stretnete s krvavočerveným kyselkavým nápojom, ktorým sa občerstvujú turisti večer po úmorných horúčavách rovnako ako domáci, sediaci pri nízkych stolíkoch spokojne si poťahujúc dym z vodnej fajky.

KARKADE - IBIŠTEK KRVAVÝ

  Karkade. Tento čaj z dužinatých kvetných kalichov ibišteka krvavého (Hibiscus sabdariffa L.) sa pije v mnohých krajinách tropického pásma na obidvoch pologuliach sveta. Pôvodne rástol divoko v Afrike, najmä na území Angoly a aj v Indii a Malajzii. Odtiaľ sa neskôr vďaka svojim blahodárnym účinkom a príjemnej sviežej chuti rozšíril i za šíre vody oceánov. Do Ameriky po prvý raz semienka ibišteka so sebou priviezli odvlečení africkí otroci asi v 16. storočí. Na americkej pôde sa začal pestovať v 17. storočí v Brazílii a o ďalších sto rokov i na Jamajke a v Guatemale. V Egypte nazývajú ibištek Kvety raja a pestujú ho nielen pre vlastnú spotrebu, ale aj pre európsky trh.

JEDNOROČNÝ KRÍK

  Ibištek krvavý je jednoročná rastlina krovitého vzrastu. Vypestovať si ho môžete zo semienok alebo aj z odrezkov. Semienka sa zasadia po 4-6 kusoch do malých kopčekov hliny a keď sa zazelenajú prvé lístočky, polovica sadeníc sa odstráni. Ale pozor, ibištek neznáša mráz a je veľmi senzitívny na dĺžku svetelného dňa.
  Ibištek krvavý dobre rastie v suchých piesčitých oblastiach neďaleko Sahary a jeho pestovanie je zaujímavou obživou pre mnohých afrických farmárov. Na plantážach pracujú prevažne ženy.

ibištek

KULINÁRSKA POCHÚŤKA

  Pretože plody ibišteka sú veľmi chutné, využíva sa v egyptskej kuchyni naozaj všestranne. Šťava a sirup sa pridávajú do pudingov, koláčov, zmrzlín, želatín a šalátových dressingov. Pretože obsahujú dostatok pektínov, džem i želé z nich sú naozaj vynikajúce a v Pakistane sa pektín z ibišteka využíva i v priemyselnom konzervovaní ovocia. Z ibištekového džúsu sa pripravuje i dobré krvavočervené víno a dužinatými kalichmi sa prifarbuje a aromatizuje rum. Dokonca i mladé lístočky sa pridávajú do zeleninových šalátov, k rybám, do karí a k mäsu. Horkasté semienka, bohaté na rastlinné oleje, zvyknú Afričania využívať pri úprave mäsa, alebo ich zľahka opražia a pripravujú si z nich afrodiziakálnu kávu. Na Filipínach sa horké korene ibišteka používajú na výrobu aperitívov a toniku.

KARKADE

  Veľmi chutný a obľúbený je však predovšetkým ibištekový čaj - karkade, ktorý sa pije v lete studený a v zime teplý. V Egypte sa často jemne ochucuje príjemnými voňavými koreninami, najmä zázvorom a zdobí sa lístočkami mäty. Pripravuje sa z vysušených dužinatých kvetných kalichov a aby mal nálev sýtu farbu, Egypťania odporúčajú ibištek nielen zaliať a lúhovať, ale i niekoľko minút povariť.

ZDRAVOTNÉ ÚČINKYkarkade

  Čaj karkade obsahuje veľa anthokyanových farbív, vápnika, niacínu, riboflavínu, železa, ale aj organických kyselín, najmä kyseliny jablčnej, citrónovej, vínnej a vitamínu C. Jeho liečivé účinky využíva už dávno africká medicína. Pomáha znižovať vysoký krvný tlak, viskozitu krvi a horúčku, povzbudzuje trávenie a vylučovanie žlče, má močopudné a antibakteriálne účinky, uvoľňuje bolesti a kŕče, upravuje hladinu cholesterolu. Je aj prirodzenou ľudovou prevenciou pred vznikom nádorových ochorení. Karkade znižuje i vstrebávanie alkoholu do krvi a teda aj jeho účinok na ľudský organizmus. Neobsahuje kofeín a je obľúbenou súčasťou mnohých nápojov a ovocných čajov, ktorým dáva neuveriteľne sýtu farbu a kyselkavú sviežu chuť.

JAMAJSKÝ PUNČ

  Na Jamajke sa pripravuje tradičný vianočný nápoj z ibišteka tak, že sa spolu so zázvorom a cukrom zaleje v hlinenom krčahu vriacou vodou a nechá sa odstáť cez noc. Nálev sa zleje a podáva sa so zmrzlinou a tradične aj s dobrým jamajským rumom.

RODINNÉ PUTÁ

  Karkade - ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa) - má mnoho zaujímavých príbuzných. U nás je veľmi rozšírené pestovanie ibišteka čínskeho (Hibiscus rosa-sinensis), známeho pod menom čínska ruža, ktorý je obľúbenou okrasnou rastlinou a mnohé domácnosti vďačne zdobí svojimi veľkými červenými kvetmi. Známy je i ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus). Jedálny lístok v tropických krajinách spestrujú aj ibištek jedlý (Hibiscus esculentus) a ibištek pižmový (Hibiscus abelmoschus). Kvôli vláknitým stonkám sa pestuje ibištek konopný (Hibiscus cannabinus), z ktorého sa získavajú pevné vlákna na tkaniny podobné jute.

 

AKO PRIPRAVIŤ DOBRÉ KARKADE

  Na egyptskom bazáre nám predavači čajov a korenín odporúčali pripraviť si karkade tak, že 2 kvetné kalichy zaliali horúcou vodou, nechali ich chvíľu lúhovať a potom ich zaliali ešte 2 razy. Iní znalci nám odporúčali karkade vložiť na 1-2 hodiny do studenej vody. Potom ho v tej istej vode spolu s cukrom priviesť k teplote blízko pod bodom varu, plameň stíšiť a zahrievať aspoň 10-25 minút, aby mal nálev sýtu farbu a chuť. Pri 100oC sa stráca vysoký obsah vitamínu C.
  Karkade nalejeme do sklenených pohárov, aby vynikla krvavočervená farba, a ozdobíme kúskami čerstvého zázvoru, lístočkami mäty, citrónu alebo citrónovej trávy. Podáva sa horúce alebo ľadové podľa počasia a nálady.

 

RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4

 

Kakade - ibištek a chutné čaje s ibištekom nájdete tu:

karkade

 

Prihlásenie