JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ
HIROSHI IKEGAYA, JAPONSKO: Každé ráno sa v bežnej japonskej rodine začína miskou čaju Senča. Aj v úradoch ráno pijú zamestnanci misku Senči. Miska zeleného čaju nám pomáha zrelaxovať počas pracovného času a aj po ňom. V japonských reštauráciách, suši reštauráciách a "slížových" obchodoch sa pije zelený čaj počas japonského jedla alebo po ňom. A večer vypijeme niekoľko šálok zeleného čaju v kruhu rodiny.
MODERNÉ TECHNOLÓGIE SPRACOVANIA ČAJU
Spracovanie čaju Sencha, Gyokuro a Bancha
Do konca 19. storočia sa čaj v Japonsku spracovával a upravoval ručne. Odvtedy však ľudia vynaložili veľa úsilia na to, aby vynašli a vyvinuli vhodné stroje na spracovanie čaju.
V súčasnej dobe sa všetky spôsoby a metódy spracovania čaju v Japonsku vykonávajú pomocou moderných strojov riadených počítačmi. Vďaka zavedeniu moderných technológií pestovania a spracovania čaju sa jeho produkcia prudko zvýšila. Japonská vláda, ministerstvo poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva a vedenie prefektúr motivujú a podporujú farmárov, produkujúcich čaj, aby investovali do moderného vybavenia potrebného na pestovanie a spracovanie čaju formou finančných podpôr a pôžičiek. Množstvo potrebného strojového vybavenia na spracovanie čaju sa vďaka modernizácii znižuje z roka na rok. Napríklad v roku 1999 pracovalo v prefektúre Šizuoka 3 687 strojných zariadení v porovnaní s rokom 1961, kedy ich bolo 8 220.
Zariadenia na spracovanie čaju sú zvyčajne financované a prevádzkované individuálnymi farmármi, družstevnými združeniami jednotlivých farmárov, pestujúcich čaj, alebo súkromnými podnikateľmi. V roku 1999 v Šizuoke pracovalo 2996 strojných vybavení vo vlastníctve individuálnych farmárov, 563 bolo družstevných a 118 obhospodarovali súkromní obchodníci.
Spracovanie čaju Arača
Nazberané čajové lístky, určené na výrobu zeleného čaju, sa zvážajú k spracovateľským miestam, ktoré bývajú vybudované veľmi blízko čajových plantáží, aby sa čajové lístky dostali na spracovanie tak rýchlo, ako je to len možné. Aby sa zabránilo nežiadúcej oxidácii (fermentácii), čajové lístočky, zhromažďované v čajových fabrikách, sú hneď na začiatku ošetrené horúcou parou po dobu 30-60 sekúnd (Senča) alebo 1-2 sekundy (Fukamuši Senča). Zaparené čajové lístky sa automaticky prenášajú na sušenie a ďalšiu úpravu, pri ktorej sú lisované, zatáčané a rolované na niekoľkých rôznych typoch počítačmi riadených strojov Na konci výrobného procesu čajové sušičky vysušia lístky a znížia podiel ich vlhkosti na menej ako 5%.
Vysušený čaj sa nazýva Arača (Aracha, neupravovaný čaj). Arača sa dopravuje na aukcie čaju alebo priamo do čajových veľkoobchodov. Veľkoobchodníci, ktorí kupujú čaj Arača na burzách priamo od pestovateľov čaju alebo od družstiev, ho ešte raz vysušia, aby sa vlhkosť znížila na menej ako 3%, a roztriedia, rozdelia a spracujú čaj Arača na rôzne druhy čaju: na celolistový čaj Senča, čaj Kukiča (čajová žilnatina) a na práškový čaj. Niektorý obchodníci pod vlastnou značkou tiež miešajú niekoľko typov čaju Senča, aby zlepšili jeho chuť a kvalitu.
V poslednom kroku je čaj balený do malých balení a expedovaný do maloobchodnej siete alebo do supermarketov. Malé množstvo čaju Arača sa tiež suší, triedi, balí a predáva v malom samotnými farmármi alebo družstvami, pestujúcimi a spracovávajúcimi čaj.
Zelený čaj v každodennom živote Japoncov
Ako často pijeme zelený čaj? Každé ráno sa v bežnej japonskej rodine začína miskou čaju Senča. Aj v úradoch ráno pijú zamestnanci misku Senči. Miska zeleného čaju nám pomáha zrelaxovať počas pracovného času a aj po ňom. V japonských reštauráciách, suši reštauráciách a "slížových" obchodoch sa pije zelený čaj počas japonského jedla alebo po ňom. A večer vypijeme niekoľko šálok zeleného čaju v kruhu rodiny. Ak prídu do domu hostia, ako prvé je zvykom ponúknuť im misku zeleného čaju a nejakú drobnú sladkosť.
Ja napríklad obyčajne vypijem 5-8 misiek zeleného čaju spolu s 1-2 šálkami kávy a 1-2 miskami čierneho čaju. Zelený čaj je základným a dôležitým prvkom pre potešenie nášho denného života, povzbudzuje komunikáciu medzi priateľmi, kolegami a obchodnými pratnermi a osvieži nás.
Podľa štastitík ministerstva vnútorných vecí v roku 2002 priemerná japonská rodina minula 6000 yenov na nákup 1 131 g zeleného čaju.
Mal by som sa zmieniť aj o fľaškovaných nápojoch zo zeleného čaju, ktoré sa prednedávnom stali v Japonsku veľmi populárnymi. Nápoje, balené v plastových fľašiach a plechovkách, produkuje niekoľko veľkých spoločností, ktoré prišli na japonský trh asi pred desiatimi rokmi.
V prvom rade to boli ovocné džúsy, nápoje pre športovcov a podobne. Potom sa objavil aj fľaškovaný čierny čaj a čaj oolong. A nakoniec sa pred pár rokmi začali markety zaplavovať chladným zeleným čajom niekoľkých spoločností. Konzumácia zeleného fľaškovaného čaju sa prudko zvýšila a takýto čaj začal byť veľmi populárnym nápojom najmä pre mladú generáciu vďaka svojej pohodlnosti, chuti a prísľubu zdravia. Predajné automaty a rýchle občerstvenia, otvorené 24 hodín denne, zrýchlili predajnosť čaju v plastikových fľašiach a plechovkách.
V roku 2002 sa spotrebovalo 1 568 000 kilolitrov fľaškovaného zeleného čaju, čo je 2,5 krát viac ako v roku 1999. A tak v súčasnej dobe už nemôžeme hovoriť o japonskom zelenom čaji bez zmienky o jeho fľaškovanej forme.
Začiatkom roku 2003 sa na japonskom trhu objavil fľaškovaný zelený čaj spoločnosti KAO obohatený o katechíny (polyfenoly) pod názvom Healthia, ktorý má dobrý vplyv na redukciu tuku v ľudskom tele a svojej spoločnosti prináša vysoké zisky.
Senča a ostatné lístkové čaje
- Zahrejte čajovú kanvičku a misky horúcou vodou.
- Vložte čajové lístky do prázdnej kanvice.
- Zalejte lístky horúcou vodou. Teplota vody je podmienená typom čaju.
- Nechajte lístočky lúhovať potrebný čas podľa kvality a typu čaju.
- Nalievajte čaj do misiek, pokiaľ nie je čajová kanvica prázdna.
Obyčajne sa čajové lístočky v kanvici môžu zalievať 3-krát po sebe. Prosím, majte na pamäti, že Japonci nikdy nepijú zelený čaj s cukrom a mliekom!
Matča, jemný práškový čaj
Čaj Matča sa pripravuje v širokej miske pomocou metličky vyrobenej z bambusu.
- Zahrejte misku horúcou vodou.
- Vysušte misku kúskom látky.
- Nasypte čaj do misky.
- Nalejte prevarenú vodu do misky.
- Šľahajte čaj čajovou metličkou
Zdravotné účinky
Zelený čaj nie je len nápoj, ktorý stlmí náš smäd, ale má mnohé blahodarné zdravotné účinky. Jedným z najväčších pozitív zeleného čaju, aj keď stále ešte diskutabilných, je zníženie rizika rakovinových ochorení. Mnohé štúdie nielen v Japonsku, ale aj vo svete uvádzajú, že zelený čaj pomáha redukovať toto nebezpečenstvo, hoci sa v roku 2002 vyvinula medzi japonskými vedcami diskusia o jeho protirakovinových účinkoch. V tejto chvíli nemôžeme povedať, že je podaný dôkaz, že zelený čaj evidentne znižuje riziko rakoviny.
Zelený čaj má ešte mnoho ďalších pozitívnych účinkov na ľudské zdravie:
- Znižuje hladinu cholesterolu a tukov v ľudskom organizme.
- Zlepšuje stav chrupu.
- Znižuje nebezpečenstvo ochorení srdca.
- Znižuje riziko vaskulárnych chorôb.
- Znižuje nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku.
- Zvyšuje odolnosť a obranyschopnosť organizmu voči chrípkovým a vírusovým ochoreniam vrátane SARS.
- Je prevenciou vzniku alergií.
- Spomaľuje procesy starnutia.
A naviac, miska zeleného čaju vás osvieži, uvoľní, pomôže vašej koncentrácii a mysleniu. Želám ľuďom na Slovensku, aby mali zo zeleného čaju toľko potešenia ako my Japonci!
Autor: Hiroshi Ikegaya, Prezident Svetovej asociácie zeleného čaju, Japonsko
Článok exkluzívne pre magazín Bonsaj a čaj