Späť

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

Počet zobrazení: 1636

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Čaj Pi-luo-čchun je hneď za legendárnou Dračou studňou druhým najslávnejším čajom Číny. Vo svete sa preslávil svojimi jemnými mladučkými púčikmi plnými vône zberanými tak skoro na jar, ako je to len možné, a aj astronomickými cenami, ktoré sú ochotní milovníci a znalci čaju zaň v prvých dňoch zberu zaplatiť. Pi-luo-čchun má medzi zelenými čínskymi čajmi zvláštne miesto. Pravý Piluo-čchun sa pestuje len v oblasti Tungtching (Dongting) pri jazere Tchaj-chu na svahoch Východnej a Západnej hory neďaleko mesta Su-čou známeho svojimi klasickými záhradami na ploche asi 2 000 km2.

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

VÝCHODNÁ A ZÁPADNÁ HORA
Obe hory vystupujú priamo z jazera. Východná hora Tung-tching tung-šančen má tvar ako obrovská loď, brázdiaca pokojnú hladinu. Je to polostrov, na ktorom sa nachádza i legendami opradené miesto Pi-luo. Západná hora Tung-tching si-šan je ostrovom, ktorý vďaka svojej jedinečnej kráse a klíme slúžil ako letné dovolenkové sídlo panovníka starej krajiny Wu (okolie Su-čou) Fu Čchaja a kráľovnej Si-ši. Jazero i svahy oboch hôr sú pre vyzrievanie čajových lístočkov veľmi vhodné. Vďaka vlhkým hmlám, tvoriacim sa často nad jazerom, a miernej klíme bez výraznejších mrazov sa na svahoch týchto hôr čajovým kríčkom mimoriadne darí.

ČAJ V OVOCNÝCH SADOCH
Špecialitou pestovania čaju Pi-luočchun je i to, že jeho kríčky nerastú na monokultúrnych čajových plantážach, ako je to zväčša zvykom, ale sa vysádzajú pomedzi ovocné stromy do rozsiahlych sadov. Rastú pod korunami pomarančov, mandarínok, osmantusov, broskýň, marhúľ, sliviek, čerešní... Pestovatelia tvrdia, že ich korene sa navzájom dotýkajú. Prvé mladé jarné lístočky čaju dozrievajú a zberajú sa v čase, keď všetky ovocné stromy, rastúce medzi nimi, kvitnú a zapĺňajú celý kraj sladkou vôňou. Túto vôňu prirodzene absorbujú i čajové lístočky, ktoré ju po včasnom zbere a správnom spracovaní odovzdajú čaju.

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

STRETNUTIE S PESTOVATEĽMI
Aby sme lepšie porozumeli tomuto ojedinelému čaju, dohodli sme si stretnutie s jeho pestovateľmi priamo medzi čajovými kríčkami na svahoch Východnej hory Tung-tching (Dongting) pri jazere Tchaj-chu v oblasti Tung-tching tung-šančen. Čajové záhrady na kraji dediny Jang-wan-cchün patrili manželom, ktorí sa pestovaniu čaju venujú 15 rokov. Predtým čaj pestovali starí rodičia pani Šen Čchuan Žung, ktorá toto rodinné žezlo prevzala s manželom Jie Ma Sianom. Čaj spolu s mandarínkami pestujú v 30 záhradách, roztrúsených na svahoch Východnej hory.

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

OPRETEKY S ČASOM
Na pestovaní čaju Pi-luo-čchun je najdôležitejšie, aby sa jeho púčiky rozvinuli a pozberali veľmi skoro na jar. Najlepšie hneď v prvý deň, keď sa jarný zber začína, teda 20. marca. Vtedy je jeho cena najvyššia a čaj sa rýchlo a veľmi výhodne predá. Čím dlhšie zostávajú čajové púčiky na konárikoch, tým sa viac otvárajú, dozrievajú, ale zároveň vekom strácajú niečo z jemnosti a vône, ktorou je tento čaj povestný. Preto každú jar začínajú znova a znova preteky o dozretie, pozberanie, spracovanie a predaj prvej úrody. Kto vyhráva, zabezpečí finančne svoju rodinu na celý ďalší rok.

VRÚBĽOVANIE ČAJU
Aby sa čajové lístočky rozvinuli čo najskôr, skúmajú a skúšajú sa nové, moderné pestovateľské metódy. Jednu z nich sme po prvý raz videli na vlastné oči práve tu. A boli sme naozaj úprimne udivení, koľko práce, zručnosti a úsilia si vyžiada dopestovanie jediného púčika čaju Pi-luo-čchun.
1. Začnime po poriadku. Čajové kríčky variety Pi-luo-čchun sa vysadia pomedzi ovocné stromy, ktoré ich tienia a odovzdávajú im svoju vôňu.
2. Po prvom zbere sa v polovici apríla kríčky zrežú celkom nakrátko až na vyzreté drevo, do ktorého sa navrúbľujú mladé vetvičky tej istej sorty čaju.
3. Nechajú sa voľne rásť a rozkonárovať až do výšky asi 1,40m tak, aby neboli príliš husté.
4. Navrúbľované vetvičky sú podľa pestovateľov odolnejšie proti príležitostným januárovým mrazíkom, keď teplota môže klesnúť až na -5 oC, a na jar sa ako prvé rozvíjajú.
5. Po jarnom zbere púčikov sa konáriky opäť zrežú nakrátko tak, aby na nich nezostali žiadne listy, a navrúbľujú sa do nich nové vetvičky, ktoré sa nechajú rásť znovu až do ďalšej jari. Túto metódu používajú manželia 5 rokov a doteraz sa im v boji o kvalitu a čas veľmi osvedčila. Keď sme si predstavili, že z každej vetvičky sa zberá iba jeden koncový púčik s rozvíjajúcim sa lístkom raz za rok a koľko takýchto lístkov treba na jednu misku čaju, pocítili sme voči čaju zbožnú úctu.

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

PRVÝ JARNÝ ZBER
Ako to vyzerá v čajových záhradách skoro na jar? Hneď v prvé dni zberu si naši pestovatelia najmú 50-100 nájomných zberačov, ktorí počas 15-20 dní zberu od polovice marca zhruba do polovice apríla nazberajú vyše 4 miliónov mladučkých čajových púčikov. Tie okamžite sušia a spracovávajú doma už sami majitelia, pretože bezchybné spracovanie čaju je mimoriadne dôležité. Čaj sa suší a zatáča ručne na veľkých horúcich wokoch podobne ako čaj Dračia studňa. Pri Dračej studni je však list hotového čaju rovný a plochý. Čaj Pi-luo-čchun má vysušené lístky veľmi drobné a tenučké, jemne stočené do malej špirálky, ako to vyplýva i z jeho názvu Zelené špirálky jari. Tieto malé zelené špirálky sa v horúcej vode roztáčajú, akoby boli živé. Z jarného zberu, z jediného zberu v roku, sa takto získa 30 kg čaju (t.j. asi 4 milióny púčikov), ktoré však vynesú pestovateľom viac peňazí ako 2 000 kg mandarínok, ktoré pozberajú zo stromov, rastúcich medzi čajovými kríčkami. Preto, ak by na rovnakej ploche rástli iba mandarínky, zmestilo by sa tam síce dvakrát viac stromov, výnosy by však neboli tak vysoké, ako keď pomedzi ovocné stromy rastie čaj.

RODINNÉ FIRMY
V celej oblasti jazera Tchaj-chu na horách Tung-tching pestujú a spracovávajú čaj mnohé rodiny, ktoré hotový čerstvý čaj predávajú obchodníkom, ktorí naň netrpezlivo čakajú a skupujú ho od nich. Existujú tu síce ešte 2 štátne čajové fabriky, no veľká väčšina čaju Pi-luo čchun sa dorába v malom. V tejto oblasti sa pestujú i iné, u nás menej známe čaje, napríklad čaj Chučchiou paj-jün-čcha, ktorý sa pestuje i priamo v krásnom Su-čou na Tigrej hore (Bonsaj a čaj č.6). Čaj typu Pi-luo-čchun sa pestuje i v iných oblastiach Číny, i na ostrove Taiwan. Tie však podľa odborníkov jedinečnosť čaju od jazera Tchaj-chu nikdy dedosiahnu.

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

ČAJOVŇA PODĽA FENG-ŠUEJ
Kamenný chodník prudko stúpal a viedol pútnikov priamo k starej horskej čajovni Paj-jün-čchuan čcha-kuan, pričupenej pod strmou skalou. Na skale boli vyryté nápisy, zdôrazňujúce ušľachtilý význam tohto miesta. Čajovňu vybudovali práve tu z niekoľkých dôvodov. Podľa učenia fengšuej bolo toto miesto priam predurčené na to, aby tu stála čajovňa, v ktorej by sa viedli učené dišputy nad miskou čaju. Chrbát čajovne chráni pevná skala a hlboko pod ňou sa trbliece hladina jazera Tchaj-chu. A čo je pre čajovňu veľmi dôležité, z vnútra skaly priamo pod oknami čajovne pramení skvelá Biela voda, ktorá dáva vyniknúť jedinečnosti čaju Piluo-čchun. Koldokola čajovne sú veľké okná, cez ktoré môžu návštevníci obdivovať koruny vyfarbujúcich sa javorov, rastúcich na svahu pod čajovňou. Špecialitou horskej čajovne Pajjün-čchuan čcha-kuan je okrem skvelého výhľadu samozrejme čaj Pi luo čchun, ktorý na svahoch okolo jazera Tchaj-chu rastie a je pýchou celého kraja.

ČAJ PRVÉHO DŇA
Ochutnali sme najskorší tohoročný čaj Pi-luo-čchun nazbieraný 20. marca, v prvý deň jarného zberu, keď jeho kvalita bola najlepšia a cena astronomicky vysoká. Pravý Pi-luo-čchun sa zberá v roku len zhruba 15 dní pred jarným sviatkom Čchin-ming (magazín Bonsaj a čaj č. 4). Porovnajte si to napr. s nížinnými alebo niektorými ceylónskymi čajmi, ktoré sa zberajú každých 14 dní! Sezóna zberu trvá od 20. marca do 5. apríla a celkom prvý jarný čaj sa nazýva Čchün-fen.

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

Príprava čaju Pi-luo-čchun podľa horskej čajovne Paj-jün-čchuan čcha-kuan:
1. Čaj Pi luo čchun sa nasype do pred-hrateho skleneného pohára.
2. Opatrne sa zaleje vodou asi 65oC teplou, ktorá sa vzápätí vyleje tak, aby lístky čaju zostali zaliate.
3. Čaj sa dá ovoňať hosťom.
4. Opäť sa opatrne zaleje vodou, pohá-rom sa špirálovite točí medzi dlaňami, aby sa nápoj premiešal, a asi po dvoch minútach sa ponúkne hosťom.
5. Pi luo čchun je viacnálevový čaj, a preto sa opakovane zalieva vodou podľa chuti vždy skôr, ako vychladne. Niektorí čajoví majstri odporúčajú nezalievať lístočky čaju Pi-luo-čchun ležiace na dne pohára vodou, ale naopak nasypať ich opatrne na hladinu vody. Táto šetrnejšia príprava čaju umožňuje vychutnať si špirálovitý pohyb lístkov v pohári pri pohybe nadol. Čaj sa odporúča pripravovať v skle, aby bol vizuálny efekt dokonalý.

Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN Čaj od Veľmi veľkého jazera PI-LUO-ČCHUN

Ako rozoznať pravý Pi-luo-čchun
Suché lístočky
Pi-luo-čchun je prvotriedny čaj s veľmi drobnými, špirálovite zatočenými lístkami. Usušené lístočky čaju Pi-luo-čchun sa skladajú z drobného striebrozeleného púčika s mladučkými jemnými páperkami vo vnútri a nerozvinutého mladého lístka.

Nálev čaju
Dôležité je všimnúť si okrem skvelej vône i farbu nálevu. Pravý Piluo-čchun od jazera Tchaj-chu zberaný pred sviatkoch Čchin-ming má žltkastý jemne kalný nálev. Podľa expertov z čajovne Paj-jün-čchuan čcha-kuan, ak je nálev číry a zelený, nejde o pravý Pi luo čchun.

Správne skladovanie
Aby sa uchovali jedinečné vonné a chuťové vlastnosti čaju, odporúčame ho skladovať v dobre uzavretej nádobe v tme a chlade.

Ceny čaju Pi-luo-čchun z Východnej a Západnej hory Tung-tching:
Pi luo čchun nazberaný 20. 3. stojí okolo 20 000 jüanov/ 500g Každým dňom cena čaju klesá. Cez jarný sviatok Čchin-ming, keď sa končí zber, stojí500-600jüanov/ 500g Uprostred leta sa dá výborná kvalita pravého čaju Pi luo čchun nazbieraného v prvé dni zberu kúpiť približne za 2 200 jüanov/ 500g.

Rôzne pomenovania:  Pi-luo-čchun, Zelené špirálky jari, Ohromujúca vôňa, Dongting Tea, Scarimg Tea, Tai-hu Tea, Pi Lo Chun, Bi Lo Chun, Biluochun

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

PI-LUO-CHUN NAD TAI-HU

RNDr. Alena Ondejčíková Čajovňa dobrých ľudí

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7.

Prihlásenie