ČAJOVÉ KULTIVARY - JAPONSKO
Počet zobrazení: 570
Japonské kultivary dnešnej doby sa stali fenoménom. Jednokultivarové čaje či vydarené receptúry z viacerých kultivarov inšpirujú milovníkov čaju...
Čajový kultivar YABUKITA 藪 北, やぶきた
Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.
Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.
Yabukita je najtypickejším, najrozšírenejším a najstarším registrovaným japonským kultivarom. V roku 1908 ju vyšľachtil Sugiyama Hikosaburo 杉山彦三郎 zo semien pôvodných japonských čajovníkov označovaných ako Zairai. Jeho šľachtiteľské pole susedilo s bambusovým hájom a semená čajovníkov pochádzali zo severu, preto pomenoval svoj nový kultivar Yabukita. Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever. S novými rastlinami veľa experimentoval, aby zistil, ktoré z nich sú najodolnejšie a zároveň majú najlepšie produkčné vlastnosti. Podarilo sa, Yabukita si naozaj zaslúži úctu.
Ako prvý japonský kultivar bola oficiálne testovaná v rokoch 1953-54 a oficiálne zaregistrovaná v roku 1956.
Čajovníky Yabukity sa začali šľachtiť v Abe, v Šizuoke, ktorá je centrom šľachtenia japonského čaju a rodiskom aj mnohých vynikajúcich japonských čajových kultivarov.
Yabukita sa stala ikonou japonského čaju a dnes sa pestuje na vyše 80% čajových plantáží. Boli však časy keď Yabukita tvorila až 95% produkcie japonského čaju.
Silná Yabukita sa stala i základom ďalšieho šľachtenia nových kultivarov. Má dlhé, rovné, sýto zelené listy. Jej kríčky sú silné, vzpriamené, rastú priamo nahor, akoby sa chceli dotknúť neba. Dobre odoláva chladu, škodcom, bohato rastie a má slušné výnosy. Zberá sa od apríla do poloviny mája. Čas zberu je treba presne vystihnúť, pretože ak by sa zberala príliš neskoro, čaj by stratil na kvalite.
Táto vydarená odroda výrazne prispela k rozvoju japonského čajového priemyslu. Yabukita je klasika a tradícia. Yabukita je jednoducho Yabukita.
Čajový kultivar KOSHUN
Koshun, Koushun, Kōshun 香駿, こうしゅん
Najsilnejšou stránkou vzácneho a v dnešnom Japonsku pomerne ojedinelého kultivaru Koshun je vôňa čaju. Aj prvý znak v jeho názve 香 má význam „vôňa. Je svieža, kvetinová, trochu bylinná. Druhý znak 駿河 znamená Suruga (čo je provincia v dnešnej prefektúre Shizuoka, kde bol vyšľachtený.
Vznikol skrížením čajovníka kultivaru Kurasawa s kultivarom Kanayamidori. Z tohto šľachtenia v roku 1970 vybrali najlepších potomkov a Koshun bol na svete. Zaregistrovaný bol však až po 30 rokoch v roku 2000.
Koshun je pekný čajovník. Je bujný, má rovnomerné užšie lístky a oválne púčiky rovnakej farby. Výhonky sú nielen malebné, no aj sa dobre spracovávajú. Koshun má skvelé výnosy, zberá sa o deň skôr ako klasická Yabukita a rovnako dobre znáša znáša chladnejšie podnebie Shizuoky, v ktorom čaje pomalšie, no kvalitne vyzrievajú. Dobre sa rozmnožuje odrezkami, čo umožňuje zakladať nové kvalitné čajové záhrady s týmto kultivarom.
Napriek svojím nesporným prednostiam a nezabudnuteľnej chutia a vôni, v Japonsku sa zatiaľ pestuje len veľmi málo. Pestuje sa na približne 1% z čajových záhrad.
Je raritou medzi japonskými čajmi.
Vynikne pri spracovaní na zelený čaj typu Asamushi, výrazné zaparenie (Fukamushi) mu veľmi nesvečí, môže pri ňom stratiť svoju unikátnu vôňu. Je výborný aj ako oolong.
Je výrazný a zapametateľný sám o sebe a preto sa nezvykne používať do zmesí. Je obľúbený najmä ako jednokultivarový čaj s výraznou chuťou Umami.
Koshun je aj našou veľkou čajovou láskou.
Nálev čaju má vyváženú chuť a dlhú dochuť (aftertaste).
Camellia sinensis cv. Gokou ごこう
Gokou ごこう je výbornou japonskou varietou čaju, hoci zatiaľ nie je registrovaná ako oficiálny kultivar čajovníka.
Vyšľachtili ju vo Výskumnom ústave čajového priemyslu v Kjóte v roku 1954. Varieta Gokou je veľmi vhodná na zatienenie, ktoré v listoch čajovníka prudko zvyšuje obsah chlorofylu a ďalších látok zo skupiny antioxidantov. Preto sa vysádza v čajových záhradách zameraných na produkciu čajov Matcha (Tencha) a Gyokuro.
Počas procesu šľachtenia v oblasti Uji neďaleko Kjóta mala výskumné číslo 166. Označovala aj ako Kyoken-166-go 京研166号. Dnes sa používa označenie Gokou ( Gokô). Varieta bola vyšľachtená priamo zo semien pôvodných japonských čajovníkov Zairai.
Púčiky a listy vhodné na produkciu kvalitných zatienených zelených čajov vyzrievajú o 3 dni dlhšie ako u najstaršieho a najrozšírenejšieho japonského šľachteného kultivaru Yabukita. Gokou má svetlozelené púčiky, stredne veľké listy a je odolné voči chladnejšiemu počasiu a aj viacerým škodcom.
Milovníkov kvalitného japonského čaju určite poteší výrazná chuť umami a mliečno-smotanové tóny vo vôni aj v náleve čaju i ľahká sladkosť s nádychom vône broskýň.
Bio-matcha z tohto kultivaru má smaragdovo-zelenú farbu a príjemný smotanový akcent.
Čajový kultivar KURASAWA くらさわ
Kurasawaくらさわ bola vyšľachtená zo semien Yabukity v roku 1967 na Tea Researche Station v Šizuoke.
Pôvodne bola vedená pod menom Shizu-7111 ako jedna z odrôd šľachtených zo semien Yabukity v známej sérii #7000.
Je známa ako rodičovská rastlina slávneho kultivaru Koshun (Kurasawa x Kanaya-midori).
Kultivar Kurasawa sa najčastejšie používa na produkciu čajov typu Sencha, no veľmi zaujímavé výsledky sa dosahujú práve spracovaním Kurasawy na čierny čaj a japonský oolong.
Tento kultivar je živaotaschopný prináša dobré výnosy.
Nálev čaju má sviežu vôňu príjemnú výraznosť.
Čajový kultivar SURUGAWASE
Zvláštnosťou tohto dobrého a tak trochu tajomného kultivaru je jeho nie celkom jasný pôvod. Je krížencom Yabukity a neznámeho typu čajovníka, preto patí medzi oficiálne nezaregistrované japonské kultivary.
To však na kvalite čaju, aký sa dá z neho vyprodukovať, neuberá. Zvlášť ak je precízne spracovaný ako kvalitný japonský oolong.
Kultivary čajovníkov v špeciálnej čajovej receptúre Hirohito:
Okumidori おくみどり 奥緑 + Saemidori さえみどり+ Asanoka 朝の香 + Tsuyuhikari 御前崎茶-つゆひかり
Camellia sinensis cv. Okumidori
OKUMIDORI おくみどり (奥緑) = NESKORÁ, ROZVÍJAJÚCA SA ZELEŇ
Odroda Okumidori alebo Oku-midori bola vyšľachtená krížením japonských kultivarov Yabukita x Shizuoka Zairai #16″ (静岡在来16号). Podarilo sa to Japonskému Národnému inštitútu čaju v meste Kanaya v Shizuoke, ktorý si tento nový japonský kultivar zaregistroval v roku 1974.
Okumidori má menšie listy ako klasická Yabukita a zberať sa začína asi týždeň po nej, pretože vyzrievanie trvá tomuto čajovníku o čosi dlhšie.
Okumidori je dobrý, odolný a mrazuvzdorný kultivar. Pôvodne sa šľachtil na produkciu čajov typu Sencha no výborne sa hodí aj na zatieňované čaje typu Kabusecha, Matcha (Tencha) a Gyokuro. Charakterom sa podobá na klasickú Yabukitu, často sa vysádzajú čajové záhrady Yabukity a Okumidori vedša seba, pretože sa tak predlžuje obdobie zberu a odrody sa k sebe výborne hodia. Veľmi často sú súčasťou zaujímavých čajových zmesí a receptúr.
Kultivar Okumidori je obľúbený vďaka svojej peknej zelenej farbe s menším podielom žltých odtieňov a vynikajúcej chuti nálevu.
Camellia sinensis cv. Saemidori
SAEMIDORI さえみどり = JASNÁ ZELEŇ
Saemidori je veľmi zaujímavým a perspektívnym japonským čajovým kultivarom. Bol vyšľachtený v roku 1990 krížením variet Yabukita x Asatsuyu.
Púčiky a listy Saemidori vyzrievajú veľmi skoro a na jar sa zbierajú ako prvé spomedzi všetkých kultivarov - už 2 týždne pred zberom tradičnej japonskej Yabukity.
Výnimočné čaje pochádzajú najmä zo stále aktívneho vulkanického pohoria Kirishima na juhu ostrova Kyushu neďaleko Kagoshimy. Pôda mimoriadne bohatá na minerály sa snúbi s tými najlepšími vlastnosťami Saemidori. Kultivar nielen úžasne vynikne po zatieňovaní pri produkcii čajov Matcha a Gyokuro ale prirodzene obsahuje aj veľa antioxidantov a čaje majú výraznú chuť umami.
Saemidori má rado svetlo a teplo, preto sa mu na sopečných svahoch Kirishimy tak výborne darí. Menej sa už pestuje v severnejšej a chladnejšej Shizuoke, takže pohľad ponad čajové kríčky Saemidori na posvätnú horu Fuji je zriedkavý.
Camellia sinensis cv. Asanoka
ASANOKA 朝の香 = VÔŇA RÁNA
Asanoka je naozaj skvelým, luxusným kultivarom čaju. V Japonsku sa zatiaľ pestuje málinko, no o to lepšie čaje z nej smerujú do sveta.
Asanoka bola vyšľachtená v Kagoshime krížením klasickej odrody Yabukita a čínskeho kultivaru s názvom Hiramizu #1 (平水1号). Výskumný ústav čaju Tea Research Institute v Chiran (Kagoshima) ukončil jej v roku 1994 a oficiálne bola Asanoka zaregistrovaná o dva roky neskôr.
Asanoka je pekný a bujný čajovník. Zdobia ju tenké a mäkké elipsovité žltozelené lesklé listy, dobre znáša chlad aj slabší mráz. Odrezky výborne zakoreňujú a preto sa dajú rýchlo a spoľahlivo rozmnožiť a vypestovať nové čajové kríky. Asanoka miluje svetlo a vietor.
V listoch sa počas vyzrievania vyvinie mnoho aminokyselín. Preto má nálev čaju zreteľnú sladkú,osviežujúcu chuť a príjemnú podmanivú vôňu, s veľmi výraznou chuťou umami. A to nehovoríme o pozitívnych zdravotných účinkoch a príjemnom prebudení organizmu, čo je príjemné najmä zrána.
Často sa používa do veľmi zaujímavých čajových zmesí a receptúr, ktorým dáva svoj charakter.
Patrí k najkvalitnejším japonským čajom. Má výbornú vôňu, farbu i chuť.
Kultivar Tsuyuhikari 御前崎茶-つゆひかり
TSUYUHIKARI 御前崎茶-つゆひかり= SVETLO ROSY
Jeden z najlepších čajových kultivarov Japonska.
Vznikol krížením materského kultivaru Shizu-7132 a otcovského kultivaru Asatsuyu vo Výskumnom ústave čaju Shizuoka Prefectural Tea Research Institute. Výskum a šľachtenie boli ukončené v roku 2001.
Tsuyuhikari vyniká najmä znamenitou chuťou a príjemnou vôňou čaju. Dobre sa mu darí najmä v oblasti Shizuoka, kde sa čajovníky Tsuyuhirari stále viac vysádzajú.
Patrí k skorým kultivarom, zberá sa o dva dní skôr ako klasická japonská Yabukita. Je dobre rastúci, silný a extrémne odolný voči chorobám a škodcom. Znesie najviac chadu a ľahkého mrazu zo všetkých japonských kultivarov.
Listy má Tsuyuhirkari menšie, oválne, žiarivo zelené. Čím sú vyzretejšie, tým sú tmavšie.
Nálev čaju z kultivaru Tsuyuhikari je krásne smaragdový, osviežujúci s výraznou chuťou umami a jemnou vôňou kvetov ale aj ihličia.
Obsahuje dostatok teínu, je aktivizačný a vhodný najmä na skoré rána. Prebúdza.