Späť

ČÍNA A ČAJ

Počet zobrazení: 637

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE: Čína je pravlasťou čaju i kolískou čajovej kultúry. A nie je to len klišé. Všetko zaujímavé, tradičné, burcujúce, klasicky dokonalé i absolútne experimentálne určite nájdete práve tu. V Číne. A rôznycvh druhov čaju je v Číne toľko, že sa ani porátať nedajú. Preto Číňania prirovnávajú nespočítateľné veci k čajom. Hovoria, že je ich je toľko ako všetkých čajov Číny. Jednoducho nekonečne veľa. No proste ako všetkých čajov Číny...

ČÍNA A ČAJ

MISKA ČAJU

Čínske čaje aj napriek ich obrovskej pestrosti sú od japonských, vietnamských, kórejských, ceylónskych či indických čajov absolútne rozoznateľné. Majú typickú nezameniteľnú zemitú chuť a pre mnohých čajových gurmánov sú celoživotnou láskou i výzvou znovu a znovu objavovať nové vône a chute v malej miske čaju. Každý kultivar, každá odchýlka v spracovaní čaju je prísľubom unikátneho zážitku. Čaj je jednoduchý i všeobsažný. A vždy taký aj bol.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

DIVOKÉ ČAJOVNÍKY

Čo je v dnešnej čajovej Číne najpríťažlivejšie? Divoké čajovníky a čaje z nich. Južnou Čínou sa tiahne pás subtropických džunglí, v ktorých dodnes rastú pôvodné čajovníky. Sú to vysoké statné stromy s belostnou kôrou. Horské etniká ako napríklad Bulangovia či Dajovia si bežne vysádzali ku svojim obydliam čajovníky, podobne ako my jablone či čerešne. Aj dnes po nich šikovne lozia, zberajú veľké čajové listy a varia si z nich čaj, ktorý vždy považovali za mimoriadne liečivý. Dnešný farmaceutický priemysel im dáva za pravdu a tiež sa zameriava na vysoký obsah antioxidantov a ďalších účinných látok v listoch stáročných divoko rastúcich čajovníkov. Divoké čaje patria do širokej skupiny čajov označovaných ako Pu Erh. Aby lepšie vyzrievali pri dlhodobom skladovaní, čajové listy sa lisujú do tvarov čajových koláčov, tehličiek, vtáčích hniezd, tekvičiek či veľkých okrúhlych hláv, akými sa kedysi platili dane čínskym cisárom. Lisované čaje nestarnú, ale zrejú a rokmi sa rapídne zvyšuje aj ich kvalita i cena.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

SVETOVÝ UNIKÁT

Lisované čajové koláče majú tradične hmotnosť magických 357g. Nie viac, nie menej. Šťastné číslo netreba zaokrúhľovať. No na svojich potulkách Čínou sme našli aj podstatne ťažší čajový koláč. Vlastne úplne najťažší na svete. Je vystavený na slávnom čajovom trhu v Kuang-čou. Má priemer 3,28 m a váži úctyhodných 3 600 kg. Je naozaj monumentálny. Ktovie, či ho niekedy ľudia vypijú. Zlisovali ho z veľkých listov čajových stromov rastúcich na slávnej čajovej hore Yiwu. Bol zhotovený špeciálnou metódou pomalého dusenia čajových listov v pare a lisovaním v 4 vrstvách za pomoci 300 ton ťažkého lisu.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

DRAČIA STUDŇA A ĎALŠIE ČAJE

Číňania milujú chuť čaju a každý deň si ho doprajú naozaj dostatok. Čaj sa prelína celým ich životom. Vraj preto majú oveľa menej kardiovaskulárnych ochorení ako zvyšok civilizovaného sveta. Vyšľachtili množstvo čajových kultivarov, podľa ktorých dostali slávne čaje poetické pomenovania. Dračia studňa, Veľké šarlátové rúcho, Železná bohyňa milosrdenstva, Vodná víla, Obočie dlhovekých, Opičí náčelník, Biela pivonka... Aj dnes sa šľachtia nové čajové variety, no ich pomenovania sú už oveľa prozaickejšie. Označujú sa jednoducho číslom, ako sa na modernú, rýchlu dobu patrí.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

ČAS ČAJOVÝCH KANVIČIEK

Poetika a filozofia sprevádzali cestu čaju odjakživa. V starej Číne zhruba v časoch Veľkej Moravy, sa čaj pil najmä vo vyšších spoločenských kruhoch. Vzdelanci, filozofi, cisársky dvor našli záľubu v kultivovanom podávaní a popíjaní čaju. Akostný lisovaný čaj sa najprv drvil, potom sa varil a šľahal a podával sa v širokých miskách. Pil sa najmä vonku, v záhradách, za mesačných nocí, ktoré sa považovali za mimoriadne vhodné na filozofické dišputy pri miske čaju... Neskôr, s príchodom dynastie Ming a jej prvého osvieteného cisára, Čínu ovládli sypané čaje, ktoré nahradili náročné a veľmi neprehľadné lisovanie čajov. Zmenila sa čajová kultúra, do módy prišli malé čajové kanvičky, v ktorých sa čajové lístky mohli dokonale vylúhovať. Záujem o čaj a o jeho kultivovanú a sofistikovanú prípravu stúpal a podávať čaj ceremoniálnym spôsobom na krásne vyrezávaných čajových moriach bolo v spoločnosti vysoko cenené. Dodnes si v Číne aj jednoduchí ľudia pripravujú svoj každodenný čaj tradičným spôsobom v krásnych kanvičkách, ktoré sú často rodinným skvostom.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

ČAJOVÉ KUNG-FU

Ak navštívite Čínu a budete sa zaujímať o čínsky čaj, určite zažijete čajové kung-fu – známy čajový rituál, dnes obľúbený a rozšírený aj v slovenských čajovniach. Špecifikom čínskych čajových rituálov je to, že si pri nich pripravíme čaj nielen veľmi sugestívnym a krásnym spôsobom, ale zároveň sa jedná aj o fyziologicky najsprávnejšiu prípravu čaju. Čajové lístočky sa v malých kanvičkách nechávajú lúhovať veľmi krátko, niekoľkokrát po sebe a tak sa z nich uvoľní do nálevu maximum účinných látok. Čajové rituály majú teda i svoje praktické opodstatnenie. Starí Číňania nezvykli robiť veci len pre efekt. Boli veľmi praktickí.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

ZELENÉ ČAJE

Vo svete sú veľmi známe zelené čínske čaje. Aby sa už na začiatku procesu spracovania stopla akákoľvek oxidácia, deaktivujú sa enzýmy v čerstvo nazberaných čajových listoch zahrievaním na horúcich stenách veľkých železných wokov. Najslávnejším čínskym zeleným čajom, ktorý takýmto spracovaním prichádza na svet, je legendárna Dračia studňa, Long Jing. Nechceme povedať, že je to zároveň aj najlepší čínsky čaj, ale najslávnejší určite je. V obľube a aj v cenách, ktoré sú Číňania ochotní zaplatiť na prvé kilo čaju v danom roku mu silne konkuruje Pi Lo Chun. Je to veľmi skorý jarný čaj z mladučkých, ešte nerozvinutých púčikov, ktoré sa zberajú výhradne ručne. Každú jar, ešte pred príchodom sviatku Čchin-ming, sa čajoví farmári pretekajú o prvý zber, o prvé kilo tohto čaju. Tí najrýchlejší si v pretekoch o prvý jarný čaj veľmi dobre zarobia na celý zvyšný rok.

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

OOLONGY

Špecifickými čajmi, ktoré prišli na svet v Číne a dodnes sa tešia mimoriadnej obľube, sú čiastočne oxidované čaje nazývané podľa čierneho vodného draka Wu Long – oolong (úlong). Listy oolongov sú škvrnité, časť listovej plochy je zoxidovaná, časť zostáva zelená a vďaka čiastočnej oxidácii získavajú príjemnú vôňu, špecifickú chuť a zaujímavé liečivé vlastnosti. Oolongy sa často používajú pri detoxikačných, zoštíhľovacích a skrášľovacích kúrach. Najväčšiu popularitu má svetlý oolong Tie Guan Jin, Železná bohyňa milosrdenstva, ľahký čaj s príjemnou prirodzenou kvetinovou vôňou. Jeho protipólom je Ta Hong Pao, Veľké šarlátové rúcho. Tento tmavý, výrazne oxidovaný oolong je opradený mnohými legendami a patrí k vysoko ceneným skalným čajom rastúcim v strmých kaňonoch malebných hôr Wu Yi, ktoré kvôli osobitnej kráse a biodiverzite chráni Unesco. Skalné čaje rastúce na neprístupných miestach čajových kaňonov vraj kedysi zberali vycvičené opice odeté v malých šarlátových košieľkach. Je to dosť možné, určite je to reálnejšia predstava, ako to, že po strmých skalných bralách liezli mnísi z početných horských kláštorov...

INBAR & RESTAURANT MAGAZINE

SKUTOČNOSŤ ČI LEGENDY

Čínske čaje sú tak opradené mýtmi a legendami, až je ťažko rozlíšiť, či sa jedná o historickú skutočnosť či o rozprávkovú fikciu. U kreatívnych a slobodomyseľných Číňanov je to vlastne jedno. Čaj ovplyvnil celú ich históriu i každodenný život. Čajom sa liečili, predchádzali chorobám, problémom i roztržkám, čaj bol nápojom diplomatov. A aj keď sa tomu Číňania značne bránili, obľuba pitia čaju sa rozšírila z Číny do celého sveta. Čínske čaje patria k najobdivuhodnejším a najoceňovanejším čajom sveta.

Text a foto: Alenka a Vladimír Ondejčíkovci
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

Čínske čaje nájdete TU:

Čínske čaje

Čína a čaj

Čína a čaj

Čína a čaj

Prihlásenie