Späť

DRAČIE OČI

Počet zobrazení: 2666

MAGAZÍN BONSAJ A ČAJ: Tai-mu long-zhu. Za týmto jedinečným čajom sa vyberieme až do samotnej kolísky bielych čajov, k povestnej hore Tchaj-mu. Vystupuje priamo z mora a je známa svojou krásou a tajomnými legendami.

DRAČIE OČI

  Pri potulkách Čínou ju nájdeme neďaleko mesta Fuding na juhovýchodnom pobreží Číny na severnom okraji provincie Fu-ťien. Hora Tchaj- -mu pôsobí veľmi sugestívne vďaka svojim nebezpečne strmým vrcholom a rozprávkovému vzhľadu. Je ľahké uveriť, že vo svojich útrobách skrýva dračie hniezdo. Možno to inšpirovalo dávnych pestovateľov čajov v tejto oblasti, ktorí tu najjemnejšie čajové lístky a bielučké výhonky čaju spracovávali veľmi šetrnými postupmi na vynikajúce biele čaje. Zberali ich skoro naj jar, keď boli listy plné voňavých silíc. I klíma tu vždy bola pre pestovanie dobrého čaju veľmi vyhovujúca. Chladnejšie prímorské počasie z množstvom vlhkosti a hmiel dáva čajovým lístkom dostatok času na rozvinutie bohatstva chutí a vôní. I skalnato piesčitá pôda s bohatá na minerály je vhodná pre zdravý rast čajových kríčkov.

dračie perly
  Najkvalitnejšie biele čaje boli kedysi určené len pre cisársky dvor a spracovávali sa ručne zaujímavým spôsobom. Napríklad sa tvarovali do úhľadných guľôčiek, ktoré vyzerali ako oči draka.
  A tak prišiel na svet unikátny čaj Tchaj-mu lung-ču (Tai Mu Long Zhu), Dračie oči, alebo presnejšie Oči draka z hory Tchaj-mu.
  Čaj patrí k čínskym čajovým raritám. Odporúčame pripravovať si ho v čungu, aby ste si mohli vychutnať šantivý pohyb lístkov pri rozvíjaní sa v horúcej vode (75-80°C). Čaj je mnohonálevový, má veľmi príjemnú vôňu a lahodnú chuť. Zaujímavá je i jeho variácia s jazmínovou vôňou.

Na zdravie!

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 2

Prihlásenie