GRAND MAGAZINE: Štyri otázky
Počet zobrazení: 1810
Milujeme čaje z Himalájí. Tie majú pre nás zvláštne čaro. V Nepále sme strávili priamo v čajovej fabrike niekoľko dní a aj nocí spolu s technológmi, ktorí sem prichádzali cez hranice zo susedného indického Dárdžilingu, aby pomohli vybudovať čajovú tradíciu v Nepále a zahrať si pritom s priateľmi žolíka. Čaj sa pestuje na oboch stranách východnej nepálsko-indickej hranice len niekoľko kilometrov od hlavného masívu osemtisícoviek vo výške okolo 2000 m v krásnom a čistom prostredí.
1. Aké chute a vône čaju vo svete jestvujú?
Čaj, jeho vône a chute majú veľa nádherných podôb. Ak by sme začali dnes piť čaj a každý deň by sme si dopriali iný druh, trvalo by dlhé roky, kým by sme ochutnali všetky známe čaje. Do takéhoto podobného dobrodružstva sme sa pustili pred asi 20 rokmi, keď sme sa zamilovali do čajov a aby sme ich čo najlepšie spoznali, začali sme za nimi intenzívne cestovať a študovať ich vlastnosti a účinky.
Čaj rastie na veľmi pekných a atraktívnych miestach. Na Srí Lanke nás po prvý raz veľmi fascinovali rozsiahle zelené hmlisté čajové plantáže a mohutné vodopády medzi nimi, i britské dedičstvo spracovania čierneho čaju. V Číne by sa dalo za čajom túlať celý život. Spomeniem aspoň bizarné hory Wu-yi, kde sa čaj nepestuje na plantážach, ale v strmých skalných kaňonoch pri bystrinách a prastarých budhistických chrámoch. Traduje sa veľa legiend o polofermentovaných čajoch z týchto hôr, najmä o čaji Veľké šarlátové rúcho (Ta-chung-pchao) a je pravdou, že wuyišanské čaje majú v sebe esenciu skál, v ktorých rastú. Kedysi sa zberali len pre čínskeho cisára.
Japonsko je neskutočné svojimi čajovými chyžami v dokonalých záhradách a filozoficky najprepracovanejším čajovým rituálom. Estetickým princípom Wabi, ktorý jednoduchú, nenápadnú a nevtieravú eleganciu pitia čaju vyzdvihoval vysoko nad ostatné bujaré pôžitky života. Kúsok pod Kjótom sa nachádza Udži, krásne mesto plné pokoja, chrámov, rozprávok a čaju, kde sme si mohli na ťažkých kamenných mlynoch vlastnoručne namlieť čajový prášok Matča z najjemnejšej dužiny čajových lístkov a napenený krikľavo zelený čaj si potom vychutnať z historických misiek nazývaných čawan.
Milujeme čaje z Himalájí. Tie majú pre nás zvláštne čaro. V Nepále sme strávili priamo v čajovej fabrike niekoľko dní a aj nocí spolu s technológmi, ktorí sem prichádzali cez hranice zo susedného indického Dárdžilingu, aby pomohli vybudovať čajovú tradíciu v Nepále a zahrať si pritom s priateľmi žolíka. Čaj sa pestuje na oboch stranách východnej nepálsko-indickej hranice len niekoľko kilometrov od hlavného masívu osemtisícoviek vo výške okolo 2000 m v krásnom a čistom prostredí.
A nakoniec fascinujúci je aj čajový ostrov Taiwan, ktorý nazvali portugalskí moreplavci Ilha Formosa, Nádherný ostrov. Na jeho známe príjemne voňavé oolongy pestované vysoko v pohorí Ališan... To všetko sa dá nájsť v miske dobrého čaju.
2. V čom spočíva umenie degustácie čaju?
Pri profesionálnych degustáciách sa ako prvé hodnotia suché čajové lístočky. Ich farba, tvar a vôňa. Čaj musí byť už na prvý pohľad pekný, svieži a rovnorodý. Kvalitné čaje majú všetky drobné čajové púčiky alebo lístky rovnakej veľkosti. Ak suchý čaj vezmete do dlaní, uzavriete ich a dnu nadýchate trochu vlhkého vzduchu, uvoľní sa prvá vôňa suchých čajových lístočkov, ktorú treba vdýchnuť hlboko do pľúc. Dobrý degustátor už pri tomto kroku vie zodpovedne posúdiť kvalitu čaju.
Potom sa čaje zalejú kvalitnou vodou a pripraví sa čajový nálev. Ten sa hodnotí najprv vizuálne, v bielych miskách sa posúdi jeho čírosť a farba. A na rad prichádza zhodnotenie vône čaju uvoľňujúcej sa z nálevu po odkrytí vrchnáčika degustátorskej misky a vôňa vlhkých lístkov čaju po ich vylúhovaní.
Chuť čajového nálevu sa degustuje pomocou bielych porcelánových lyžičiek, s ktorými sa čaj naberá a nahlas sa sŕka tak, aby sa aktivovali chuťové poháriky aj celkom vzadu na koreni jazyka. Vtedy sa dá dosiahnuť úplný zážitok jednoty chuti a vône čaju, ktoré sa rozvíjajú v ústnej dutine a znejú nielen v nej, ale aj v mozgu ešte dlho po dopití, alebo vypľutí čaju do určenej nádoby.
V poslednom kroku hodnotenia čajov sa vysypú už vylúhované čajové lístočky na vrchnáčiky degustátorských misiek a posúdi sa ich vzhľad a stupeň rozvinutia najlepšie proti svetlu.
3. Čo povazujete za najvačší prehrešok pri príprave či pití čaju?
Používanie porciovaných nálevových vreciek. Obsahujú najnižšiu kvalitu čaju a človeku neposkytnú to, prečo je čaj po celé tisícročia taký obľúbený.
4. Čo momentálne leti vo svete čaju?
Japonskí vedci sa v posledných rokoch upriamili na výskum zvyšovania liečivých vlastností zelených čajov. Využitím vhodných kultivarov čajovníkov a následného výberu špecifických technológií spracovania čajov prišli na svet čaje s mimoriadnymi liečivými účinkami. Na svetovom festivale čaju O-ča v japonskej Šizuoke sme sa zoznámili s týmito horúcimi novinkami i s ich špičkovými producentmi a niekoľko najzaujímavejších čajov sme následne priviezli na Slovensko.
Najzaujímavejším a najúčinnejším z nich výborný japonský zelený čaj Kate-benifuki. Má rýchly účinok, príjemnú chuť a vysokú kvalitu. Týmto čajom sa dajú účinne liečiť neduhy, ktoré postihujú značnú časť našej populácie. Alergie, astmy a senné nádchy. Účinky čaju sú úžasné. Metylované katechíny obsiahnuté v čaji Kate-benifuki majú antialergickú povahu, výborne potláčajú nepríjemné prejavy alergií aj ich zvýšený sezónny výskyt. Pacienti rannou miskou čaju dokážu nahradiť užívanie liekov.
Ďalším z moderných čajov je Gaba Katsura, čaj s najvyšším obsahom antioxidantov. Tento japonský zelený čaj sa po zbere spracováva vo vákuu. Vyniká najmä vysokým obsahom kyseliny gama-aminomaslovej, podľa ktorej ostal i svoje meno Gaba. Táto látka je esenciálna pre metabolizmus mozgu jeho správne funkcie. Pomáha redukovať stres, frustráciu, strach, depresie a zlepšuje kvalitu spánku. Stimuluje imunitu. Indikuje tvorbu rastového hormónu, ktorý spomaľuje procesy starnutia a pomáha zlepšeniu fyzickej a psychickej kondície. Zvyšuje sexuálnu aktivitu u mužov i žien a tiež produkciu kolagénu, ktorý pomáha uchovať si pružnú a hladkú pokožku bez vrások.
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková, ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ, Nitra