Späť

HOSPODÁRSKE NOVINY: O čaji

Počet zobrazení: 3428

Čaj je pre mnohých synonymom pokoja, oddychu a zdravia. Pri čaji sa dá relaxovať s pocitom, že robíme veľa pre svoje telo i dušu. Starí filozofi hovorili o ceste čaju. O ceste, ktorá viedla hlbšie do ľudského vnútra. Čaj sa pije už celé tisícročia. A napriek tomu, že je veľmi jednoduchý stále rovnako priťahuje ľudí. Na tom sa ani dnes nič nezmenilo.

HOSPODÁRSKE NOVINY: O čaji

A čo pitie čaju v čajovniach?
Čajovne si u nás otvárajú väčšinou veľmi príjemní, pohodoví ľudia presvedčení o sile a filozofii čaju. To dáva čajovniam jedinečnosť a stávajú sa tak miestami našej čajovej kultúry, kde si môžu hostia posedieť pri kanvičke kvalitného čaju a stretnúť sa s ľuďmi podobnej krvnej skupiny. Do čajovní chodia ľudia bez ohľadu vek či spoločenské postavenie. Deti, babičky, študenti, podnikatelia, umelci a z času na čas dokonca i bezdomovci. V čajovniach vládne pocit uvoľnenej svornosti a tolerancie.

Aj Vy s manželkou vlastníte čajovňu. Odkiaľ dovážate Vaše čaje?
Už roky sa snažíme pre Čajovňu dobrých ľudí voziť špičkové čaje priamo z najznámejších čajových plantáží sveta. Nechávame si ich posielať letecky hneď po ich zbere. Pravidelne cestujeme do Ázie, aby sme čaju porozumeli, aby sme poznali miesta, kde čaj rastie i ľudí, ktorí s ním pracujú. A zároveň sa zaujímame o kultúru a históriu týchto miest. Je to fascinujúce poznanie, ktoré sa snažíme sprostredkovať ľuďom fotografiami, článkami, rozprávaním i miskou dobrého čaju. Pred pár dňami sme sa vrátili z našej poslednej cesty za čajom, ktorá viedla na ostrov Taiwan a do Hong Kongu, predtým sme navštívili Japonsko, Čínu, Indiu, Nepál, Srí Lanku... Z týchto krajín k nám i vozíme čaj.

Dá sa v istých podmienkach pestovať čajovník aj na Slovensku?
Na Slovensku je na pestovanie čaju príliš chladno. Čajové kríčky neznášajú silnejší mráz, ktorý u nás nebýva zriedkavosťou. A tak si ho nadšenci môžu pestovať iba v skleníku. My pestujeme doma čajové kríčky z väčšiny krajín, ktoré sme navštívili.

O aké exotickejšie čaje je u Vás záujem?
Ľudia dávajú prednosť kvalitným čajom. Obľúbená je široká škála japonských zelených čajov, predovšetkým tých, ktoré získali na súťažiach zlaté medaile a ocenenia. Ale chutia i čaje pchu-er, tmavé a zemité, ktoré dokážu vyčistiť telo človeka a odľahčiť pečeň. K tým exotickejším patrí čaj z kvetov chryzantém, z hľúz orchideí, z horkých vietnamských tekvičiek, ktorý je výborný na cukrovku, alebo i čaj z lišajníkov, ktoré sa zbierajú aj na svahoch Tibetu. Výnimočné sú i čaje z drevín rastúcich v amazonských dažďových pralesoch, ktoré účinne pomáhajú pri najzákernejších chorobách.

Poznajú ľudia, ktorí navštevujú Vašu čajovňu, čaje ako oolong, pchu-er či rooibos?
Ale áno, veľa ľudí už sa v čajoch celkom dobre vyzná. Svet čajov je veľmi príťažlivý, pestrý a zaujímavý. Vydávali sme o čajoch magazín Bonsaj a čaj a už vyše 11 rokov organizujeme medzinárodné výstavy bonsajov, kameňov suiseki a čaju pod názvom Bonsai Slovakia, na ktoré pozývame odborníkov z celého sveta i zaujímavých čajových majstrov. Tak sa ľudia môžu zoznámiť s čajmi priam dôverne zblízka. O čajoch píšeme veľa článkov, prednášame, robíme ukážky čajových rituálov, ochutnávky, učíme ako správne pripraviť čaj. Školíme i nové čajovne, aby sa im hneď od začiatku dobre darilo. Pripravujeme obrazovú knihu o najslávnejších čajových oblastiach sveta. Snažíme sa čajovú kultúru popularizovať, pretože si myslíme, že je v tejto dobe, ktorú žijeme, je pitie čaju po každej stránke veľmi pozitívne. Najbližšou akciou, ktorú organizujeme budú 8. Nitrianske čajové dni, ktoré sa budú konať 27. – 29. novembra v Čajovni dobrých ľudí v Nitre. Vstup na ne je už tradične voľný.

Aký je Váš obľúbený čaj?
Na túto otázku ťažko jednoznačne odpovedať. Vždy, keď sa vrátime z niektorej krajiny sme dlho očarení jej čajmi. Po Japonsku sme boli fascinovaní kvalitným gyokurom, čajom nazývaným i Rosa z diamantov. Výborná je i príjemná japonská fukamušisenča a za neodolateľné považujeme i skalné oolongy. Ich čajové kríčky rastú v roklinách skalnatých kaňonov prekrásnych čínskych hôr Wu-i. Ale našimi veľkými favoritmi sú stále himalájske čaje z Nepálu a z indického Dárdžilingu, pestované neďaleko hlavného masívu osemtisícoviek. K týmto vysokohorským čajom sa vraciame temer každý deň. A keď chceme pomôcť tráveniu alebo očistiť telo, pijeme tmavý čaj pchu-er, ktorého liečivé účinky sú známe už tisícročia.

Ponúkate aj raritné čaje v klbkách? Viete mi o nich povedať niečo bližšie?
Okolo stovky mladých čajových výhonkov sa zväzuje za čerstva umeleckým spôsobom tak, aby mali tvar malého klbka, ktoré sa po zaliatí horúcou vodou postupne rozvinie do bohatého zeleného trsu, z ktorého zvyčajne vypláva bližšie k hladine niekoľko kvietkov. Tieto čaje sú veľmi chutné a pôsobia slávnostným dojmom. Čaj sa zalieva niekoľkokrát najlepšie v sklenených nádobách, aby diváci mohli popíjať chutný nálev i pozorovať malé čajové divadlo.

Čajové lístky sa vraj dajú použiť aj v kuchyni pri príprave jedál. Je to pravda?
V Číne, Japonsku i na Taiwane sme sa často stretali s chutnými jedlami pripravenými z čajových lístkov. Na čaji sa pripravujú ryby i krevety, čajové púčiky sa často vysmážajú. Japonci milujú čajové sladkosti, buchtičky, zmrzlinu zo zeleného čaju, čajové cukríky i zelené koláčiky. Hlavne v čajových oblastiach sa čaj používa naozaj všestranne. Mokré čajové lístky, ktoré zostanú po vylúhovaní čaju sa napríklad prikladajú na pleť ako regeneračné masky, potierajú sa nimi poštípané miesta i drobné ranky, sypú sa do kúpeľa, a pridávajú sa do črepníkov alebo na hriadky s kvetmi, pretože dezinfikujú a odpudzujú škodcov.

Aký čaj teda odporúčate?
V prvom rade, keď hovoríme o čajoch, myslíme tým listové sypané čaje v žiadnom prípade nie nálevové čajové vrecká. Prachový čaj v nich nikdy nedosahuje kvalitu ani zdravotné účinky sypaných čajov. Čaj by mal byť čo najčerstvejší a počas skladovania dobre uzatvorený, aby nezvlhol. To je dôležité. A druh čaju si určite každý ľahko nájde sám, ak má chuť trochu experimentovať. Pre malé deti, mládež, ale i starších ľudí odporúčame príjemný africký čaj rooibos, ktorý neobsahuje kofeín, ale má vysoký obsah vápnika a minerálnych látok. Teraz v zime je dobré piť jemne korenisté čaje, ktoré prehrievajú, povzbudzujú krvný obeh a pomáhajú predchádzať chrípke. A samozrejme odporúčame nájsť si cestu k niektorému zo širokej škály zelených čajov, ktoré vôbec nemusia byť trpké.

Myslíte si, že pitie čaju by malo mať určitú atmosféru?
Áno, čaj už sám o sebe svojím zvláštnym charakterom navodzuje osobitnú atmosféru. Ak ju dokážeme vychutnať, získame tým veľmi veľa. Veľa síl, pohody a dokonca i času. Čaj človeku čas nikdy neberie, ale mu ho dáva. Krátka chvíľka pri čaji dokáže zregenerovať telo i uťahanú dušu. Posedenie s čajom nemusí byť však dlhé a ani ceremoniálne. Často stačí pekná šáločka či kanvička položená hoci i pri počítači. Čaj už sám o sebe zvláštnu atmosféru má, stačí, ak ju dokážeme len tak vdýchnuť, venovať čaju krátku, no sústredenú pozornosť a často sa potom začneme cítiť oveľa lepšie. Čaj dokáže rozohriať nielen telo, ale aj ľudskú dušu.

Rozhovor Vladimíra Ondejčíka o čajoch pre Hospodárske noviny

Prihlásenie