Späť

LAPACHO - legendárny strom Inkov

Počet zobrazení: 48397

Lapacho (lapačo) obsahuje široké spektrum látok, ktoré môžu výrazne posilniť obranyschopnosť organizmu a účinne pomáhajú pri celom spektre ochorení. I tých najvážnejších.

LAPACHO - legendárny strom Inkov

Súčasná svetová medicína čoraz viac obracia svoju pozornosť na bohatstvo tropických dažďových pralesov.
V neprebernej spleti jedinečných rastlinných druhov a ich liečiteľského využitia pôvodnými obyvateľmi nachádza lieky na mnohé novodobé civilizačné ochorenia.

K takýmto znovuobjaveným liečivým stromom patrí i legendárny strom Inkov Lapacho (lapačo).
Podľa starých záznamov sa kôrou zo stromu Lapacho liečili i starí vládcovia Inkov dávno pred príchodom Španielov na územie Nového Sveta.

lapacho

V CENTRE POZORNOSTI
Lapacho (lapačo) obsahuje široké spektrum látok, ktoré dokážu výrazne posilniť obranyschopnosť organizmu a účinne pomáhajú pri celom spektre ochorení. I tých najvážnejších.
Výskumom oxidačno-redukčného potenciálu Lapacha sa zaoberal i slávny William Koch a prekvapivo už v roku 1864. E. Paterno a vedci Bayerových laboratórií izolovali a identifikovali účinnú látku lapachol. Práve táto zložka preukazuje vysokú biologickú aktivitu pri liečbe nádorov. Katalytická zmena lapacholu na betalapachon ešte zvyšuje účinok Lapacha. V roku 1896 S.C. Hooker určil chemickú štruktúru lapacholu a L.F. Fieser syntetizoval túto substanciu už v roku 1927. Už od týchto starých čias sa uskutočňoval i vedecký výskum zdravotných účinkov Lapacha a dnes už publikované výskumné práce o pôsobení výťažkov Lapacha na ľudský organizmus zapĺňajú celé knižnice. Len tá úctyhodná kôpka papierov s vedeckými a lekárskymi prácami o účinkoch Lapacha, ktorá mi leží na stole, by vydala na hrubú publikáciu.

STROM STARÝCH INKOV
Užívanie Lapacha odporúčajú aj renomovaní lekári svetových mien, ktorí spolu s radom chemikov zaradili Lapacho na popredné miesto medzi liečivými rastlinami našej planéty. Aj keď sa čaj z tohto jedinečného stromu dostal na trhy západnej Európy až v roku 1991, jeho liečivé vlastnosti poznali a využívali už starí Inkovia a dodnes ich potomkovia Indiáni z kmeňa Callawaya, žijúci vysoko v Andách, rovnako ako príslušníci kmeňov Quechua a Aymara. Práve oni označovali svoj božský strom ako Taheebo.

lapacho

STROM SILY A ENERGIE
Tajy - tak nazývali túto divotvornú drevinu domorodci z kmeňov Tupi-Guarani a Nambo. Tajy znamenalo "mať veľkú energiu a životnú silu". Fantastická liečivá drevina rastie predovšetkým v hustých amazonských pralesoch Brazílie a v teplých horských oblastiach Južnej Ameriky, najmä v Argentíne, Paraguaji a Bolívii.
Darí sa mu v zelených oblastiach bohatých na ozón, v čistom vzduchu bez znečistenia, smogu a exhalátov.

LAPACHO A VIKINGOVIA
Liečivé účinky Lapacha sa využívali aj mimo územia dažďových pralesov a vôbec mimo tropických oblastí. Juhoslovanský vedec Vojislav Todorovič zistil, že túto drevinu poznali a využívali aj Vikingovia a Rusi. Dokonca už v roku 1800 ruskí chemici vyrábali zubnú pastu s výťažkami Lapacha s preukázateľným efektom na prevenciu kazivosti chrupu.

lapacho

NÁDHERNÉ PURPUROVÉ KVETY
Jedná sa o veľmi zaujímavý a zároveň aj krásne kvitnúci strom. Tabebuia impetiginosa alebo Tabebuia avellanada dorastá do výšky 30 m, dožíva sa až 700 rokov a má nezvyčajne tvrdé drevo, ktoré už starí Inkovia používali na výrobu lukov. Poznali však aj liečebné využitie vnútornej strany jeho kôry. Nazývali ho "Božský strom". Alebo jednoducho Červené lapacho vďaka jeho nádherným červenopurpurovým lievikovitým kvetom i červenohnedej kôre.

Lapacho - legendárny strom Inkov

LIEČIVÝ KYSLÍK A KRV
Kambium tohto úžasného stromu viaže v sebe mnoho kyslíka, ktorý pomáha ničiť vírusy, baktérie, huby, plesne i prvoky, vyskytujúce sa v organizme človeka a zároveň podporuje aj tvorbu červených krviniek, pretože obsahuje veľa železa. Dobrá krvotvorba a transport kyslíka v organizme je jednou z podmienok nášho zdravia.
Lapacho pomáha zvýšiť hladinu hemoglobínu aj počet červených krviniek, čo zvyšuje kapacitu krvi potrebnú na prenos kyslíka. Kôra Lapacha obsahuje veľa železa, ktoré môže tento strom odovzdať ľudskej krvi.

V BOJI PROTI RAKOVINE
Lapacho sa používa i pri liečbe cukrovky, pretože pomáha brzdíiť príjem glukózy v črevách človeka a zároveň podporuje využitie dlhých reťazcov uhľohydrátov a tukov v organizme, čím sa podieľa aj na redukcii telesnej hmotnosti a strate pocitu hladu.
Pomáha očisťovať pečeň, odvádzať z tela jedy a toxické metabolity, posilňovať organizmus, brzdiť rast nádorov a pôsobiť proti leukémii, pretože môže výrazne podporiť tvorbu červených krviniek v kostnej dreni a považuje sa za stimulátora krvi. Vedecké výskumy vkladajú veľké nádeje do Lapacha práve pri liečbe rakoviny. U mnohých pacientov preukázalo schopnosť utlmiť rast nádorov.

SILNÝ ANTIOXIDANT
Lapacho sa považuje za veľmi silný antioxidant a schopný zabrániť tvorbe a výskytu voľných radikálov. Mierni bolesti hlavy, nervozitu a dokonca sa používa aj proti malárii.
Nezanedbateľný je aj jeho vplyv na kožné problémy. Pomáha liečiť rôzne zápaly, ekzémy, psoriázu, rany i hnisavé lôžka. Pôsobí protizápalovo a pomáha regenerácii ciev i liečbe kŕčových žíl. Odporúčame pravidelne si prikladať teplé obklady z čaju Lapacho na postihnuté miesta, prípadne si dopriať liečivé kúpele.
Výborné výsledky sa dosahujú aj s pravidelným vyplachovaním ústnej dutiny týmto príjemným čajom. Výplachy pomáhajú znížiť škodlivý vplyv amalgámu na organizmus i nebezpečenstvo infekcie a paradentózy.
Jeden z vedcov, zaoberajúcich sa účinkami Lapacha, sa s obdivom vyjadril, že Lapacho lieči snáď úplne všetko.

POMÁHA STIMULOVAŤ IMUNITU
Hlavným pozitívom čaju Lapacho však zostáva jeho schopnosť pomôcť prebudiť vlastný obranný systém k aktivite a zvýšiť tak imunitu tela. Pomáha zlikvidovať rôzne nežiaduce parazity a pôvodcov infekčných ochorení a dokáže pomôcť v boji proti rakovine, cukrovke a znečistenému vnútornému prostrediu. Čaj je vhodný aj pre deti. Vedľajšie účinky dodnes vedcmi neboli preukázané.

 lapacho  lapacho

SPRÁVNA PRÍPRAVA ČAJU
Čaj Lapacho odporúčame piť v 4 až 6-týždňových liečebno - očistných kúrach. Dôležitá je správna príprava čaju. Pretože sa jedná o nastrúhanú kôru stromu, je dobré kopcovitú lyžičku čaju najprv povariť v 3 Dl vody 5-10 minút a potom ešte asi 10 - 15 minút nechať lúhovať, aby prešli do roztoku všetky účinné látky. Pre terapeutické účely čaj pijeme teplý, najlepšie nesladený. Doprajeme si 3 šálky denne medzi jedlom. Pre chuť a potešenie sa dajú z čaju Lapacho pripraviť aj veľmi zaujímavé recepty s pridaním medu, ovocia, napríklad posekaných sušených jabĺčok či pomarančovej kôry a šťavy alebo aj voňavých korenín. Kúra sa môže po mesiaci zopakovať. Preventívne postačí jedna šálka denne alebo aspoň sem-tam podľa chuti.

LAPACHO A CATUABA
Účinnosť čaju Lapacho sa zvýši zmiešaním s ďalšou čajovinou z amazonského pralesa. Nazýva sa Catuaba a využíva sa ako známe afrodiziakom a patrí k čajom, zvyšujúcim energiu a odstraňujúcim únavu.

Nastrúhaná kôra Catuaby sa zmieša s kôrou Lapacha v pomere 1:1 a čaj sa pripravuje rovnako ako čisté Lapacho. Táto kombinácia je vhodná, pretože sa zvyšuje účinnosť oboch rastlín.

OBKLADY Z LAPACHA
Obklady z čaju Lapacho si pripravíme rovnakým spôsobom ako nálev, len na 3 Dl vody použijeme 2 kopcovité lyžičky čaju, prípadne prikladáme aj vylúhovanú kôru, zabalenú v čistej gáze.

POZOR NA KOVY
Pozor, nepripravujete a neuchovávajte čaj v hliníkových a cínových nádobách. Vhodnejšie sú inertné materiály, ako sklo či kvalitná glazovaná keramika.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík 
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra

 Čaj Lapacho nájdete aj v našom e-shope:

Lapacho - legendárny strom Inkov

Prihlásenie