MOMORDICA - Čaj z horkých tekvičiek
Počet zobrazení: 9445
Zaujímavou liečivou bylinou, využívanou v mnohých krajinách Ázie, sú tzv. horké tekvičky (Momordica charantia L.) najčastejšie známe ako Gohyah alebo Ampalaya. Táto rastlina je pôvodná v juhovýchodnej Ázii a južnej Číne, kde sa z nej pripravujú chutné jedlá a aj liečivý čaj známy ako Gohyah.
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7:
HORKÉ TEKVIČKY
Zaujímavou liečivou bylinou, využívanou v mnohých krajinách Ázie, sú tzv. horké tekvičky (Momordica charantia L.) najčastejšie známe ako Gohyah alebo Ampalaya. Táto rastlina je pôvodná v juhovýchodnej Ázii a južnej Číne, kde sa z nej pripravujú chutné jedlá a aj liečivý čaj známy ako Gohyah.
KULINÁRSKA POCHÚŤKA
Tekvičky Gohyah majú prirodzene horkú chuť, ktorá je výrazná v polievkach a šalátoch pripravených z ich plodov. V Číne sa často pripravujú pochúťky z bravčového mäsa pražením s horkými tekvičkami. Indovia ich zvyknú nakladať do octu podobne ako my uhorky a špecialitou Srí Lanky je slávny sambal pripravovaný z horkých tekvičiek, kokosového mlieka a čilli papričiek. V Mjanmarsku (Barme) sa pripravuje zaujímavý šalát z horkých tekvičiek, cibule a cesnaku.
DETI SLNKA A DAŽĎA
Pretože horké tekvičky rýchlo rastú a sú veľmi nenáročné na pestovanie, nájdeme ich pri mnohých vidieckych usadlostiach. Sú to pevné popínavé rastliny, ktoré milujú slnko a teplý dážď, a preto sa vysádzajú pri plotoch a priečeliach domov, aby sa tak využil ich tieň. Počas sezóny sa medzi ich hustými listami objavujú výrazne žlté kvety a neskôr malebné tekvičky.
V oblasti Filipín, Vietnamu a okolitých krajín sa vyskytujú i divokorastúce horké tekvičky, väčšina sa ich však už dnes pestuje.
UŽITOČNÉ PLODY
Plody horkých tekvičiek majú veľmi zaujímavý vzhľad. Pripomínajú uhorky dlhé 10-13 cm. Keď sú mladé, majú bledozelenú farbu, ktorá sa mení na sýtozelenú, a po prezretí sa sfarbia na žlto až oranžovo. Povrch tekvičiek je typicky hrčkatý. Nezrelé tekvičky sú veľmi horké vďaka obsahu momordicínu. To sa dá upraviť správnou kulinárskou úpravou, napríklad odstránením stredovej dužiny so semenami a nasolením.
POMÁHA LIEČIŤ DIABETES MELLITUS
Čaj Gohyah má však veľmi príjemnú len jemne horkastú chuť a dlhú tradíciu využívania v ázijskej kuchyni i medicíne.
Významnou pomocou je najmä pri cukrovke (Diabetes mellitus), pretože obsahuje charantín, vicín, peptidy a polypeptid-p (rastlinný inzulín) veľmi podobný bovinnému inzulínu, vďaka ktorému pomáha odbúravaniu glukózy z krvi a obnove pankreatic-kých buniek.
Práve vplyvu horkých tekvičiek Gohyah na liečbu cukrovky sa venuje vo vede zvýšená pozornosť. Ukazuje sa, že zvýšená produkcia beta-buniek Langerhansových ostrovčekov pankreasu (slinivky brušnej) zlepšuje schopnosť produkovať inzulín.
Pitie čaju z horkých tekvičiek odporúča aj filipínsky Ústav zdravia ako jeden z najlepších bylinných liekov so schopnosťou pomôcť pri liečení problémov pečene, liečbe cukrovky a AIDS.
TEKVIČKY A AIDS
Posledné výskumy potvrdili dôležitú úlohu čaju Gohyah ako zložky špeciálnych diét určených na obnovu poškodeného imunitného systému. Preto sa odporúča užívať ho i pacientom, žijúcim s diagnózou AIDS. Pri testoch v skúmavkách extrakt z horkých tekvičiek inhiboval vírusy HIV vďaka proteínom alfa a beta-momarchorín a MAP-30 (Momordica anti-HIV proteín).
ZDRAVOTNÉ HĽADISKO
Plody a aj listy horkých tekvičiek využívala aj klasická čínska medicína okrem spomínaných diagnóz aj na problémy s pokožkou, sterilitu žien, anémiu, znižovanie horúčky a detský kašeľ. Využíva sa aj antibakteriálny a antiparazitický účinok a pôsobenie na znižovanie replikácie vírusov v bunkách, vrátane vírusu Herpes simplex.
Gohyah, čaj z plodov horkých tekvičiek, pomáha pri trávení, fungovaní žlčníka a pečene, čistení krv, liečbe obličiek. Pôsobí močopudne, pomáha znižiť hladinu tukov v krvi a zvyšiť tvorbu materského mlieka. Nálev z horkých tekvičiek osviežuje, prináša pokojný spánok a dokonca pomáha znížiť účinky alkoholu. Jeho pitie je dobrou prevenciou proti chrípke, zápalom hrdla, kašľu a horúčkam. Pravidelné pitie čaju Gohyah pomáha predchádzať vzniku cukrovky a žlčových kameňov. Obsahuje veľa železa, beta-karoténu a ďalších dôležitých prvkov, zlepšujúcich imunitný systém človeka.
ČAJ GOHYAH
Čaj Gohyah (3-5 g) zalejeme vriacou vodou a lúhujeme cca 5 minút.
Môžeme ho piť aj vychladený s kockami ľadu, pomarančovým džúsom, medom a citrónom.
© Magazín BONSAJ A ČAJ
Autori textu a fotografií:
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík - Čajovňa dobrých ľudí a archív.
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7
Čaj z horkých tekvičiek nájdete aj v našom e-shope