Späť

Ti Kuan-jin Železná bohyňa milosrdenstva

Počet zobrazení: 3558

Ahoj kamaráti, dnes som si pozvala na čaj môjho brata Vlada a Zuzku s Marošom z Novej Dubnice. Dobrý čínsky čaj sme si pripravili na naozajstnom čajovom mori, a tak naň pozývame aj vás do našej časopisovej Čajovne dobrých detí.

Ti Kuan-jin  Železná bohyňa milosrdenstva

Dnes vás chcem zoznámiť s veľmi dobrým a obľúbeným čínskym čajom Ti Kuan-jin. To v preklade znamená Železná bohyňa milosrdenstva. Zvláštny názov, pravda? O tom, ako tento čaj v Číne tak veľmi obľúbený vznikol, hovoria legendy. Ti Kuan-jin je čiastočne fermentovaný čaj - oolong. U nás takýmto čajom hovoríme čaje žltozelené. Majú liečivé vlastnosti zelených čajov, ale chuťou i vôňou sa podobajú viac čiernemu čaju. Zaujímavé je, že si ho môžeme zaliať i viacej ráz, len musíme dať pozor, aby jeho lístočky nevychladli. Ti Kuan-jin patrí totiž medzi viacnálevové čaje. No a všetkým vám, ktorí ste nám napísali, posielame balíček čaju, aby ste si na ňom mohli pochutnať aj doma. Píšte a kreslite nám i naďalej, milí kamaráti, a my vám všetkým radi pošleme zasa niektorý z dobrých čajov našej Čajovne dobrých detí.

Ako si jednoducho pripraviť dobrý čaj na čajovom mori

Kanvičku i čajové misky polejeme horúcou vodou, aby sa nahriali, a vodu hneď vylejeme priamo na čajové more. Čaj Ti Kuan Jin nasypeme do rozohriatej kanvičky a zalejeme vodou, ktorá prešla varom a potom ešte pár minút chladla na 80°C. Kanvičku zavrieme a ešte ju môžeme zvrchu poliať zvyšnou vodou. Čaj necháme lúhovať asi 2 minúty a nalejeme si ho do pripravených misiek na čajovom mori. Nevadí, ak trošku rozlievame, čajové more je tu na to.

ti kuan-jin

ti kuan-jin

legenda

Legenda O ŽELEZNEJ BOHYNI MILOSRDENSTVA

V ďalekej Číne v prímorskej provincii Fu-ťien žil v dávnych dobách starý sedliak Wei Yin. Na strmom kopci nad dedinou mal svoje políčka, ktoré sám obrábal. Každé ráno pri východe slnka šľapal pomaly do kopca, podopierajúc sa drevenou palicou. Pri chodníku nad dedinou stála na kamennom podstavci železná soška  dobrotivej Kuan-jin, Bohyne milosrdenstva. Vždy sa pri nej zastavil, zapálil niekoľko vonných tyčiniek, položil jej k nohám lupienky kvetov, ktoré cestou nazbieral, a keď monzúnové dažde strhli slamenú strechu, ktorá sošku chránila, starostlivo ju poopravoval. Mal rád Kuanjin, tak ako všetci ľudia v dedine, pretože sa dokázala vzdať večného života v nirváne a zostúpila na zem, aby pomáhala ľuďom. Krásna bódhisatva Kuan-jin. Raz, keď ukonaný opäť starostlivo opravoval prístrešok a vôňa tlejúcich vonných tyčiniek sa dvíhala k nebu, zjavila sa mu samotná bohyňa Kuan-jin.  “ Viem, že máš srdce plné lásky, pochopenia a milosrdenstva,“  povedala, “a nežije sa ti ľahko. Dám ti vzácny dar. Na čistinke pred jaskyňou vo svahu hory nájdeš veľký poklad,” usmiala sa. “Je tvoj.”

Sedliak sa v nemom úžase hlboko poklonil a vybral sa k jaskyni. Nič však pred ňou nenašiel. Iba pri vchode uvidel malý živoriaci kríček s niekoľkými sýtozelenými listami zavalený veľkým kameňom. Celkom zabudol na poklad, kameň odvalil a kríček si presadil na svoje políčko. S láskou sa oň staral a polieval ho, aby opäť zosilnel. Kríčku sa vďaka sedliakovmu milosrdenstvu a opatere naozaj darilo. Z jeho semienok vyrástli ďalšie zelené kríčky, z ktorých mohol trhať  lístky a pripravovať výborný čaj, posilňujúci telo i ducha. Mladé čajové kríčky rozdal i ostatným sedliakom, aby boli rovnako silní a zdraví, a tí ich tiež s láskou pestovali a onedlho sa čaj z kríčka Bohyne milosrdenstva rozšíril i do ostatných dedín  a stal sa veľkým bohatstvom ľudí, ktorí by ho nevymenili ani za všetky poklady na svete. Železná Kuan-jin sa tichučko usmievala na ľudí, keď zberali čajové lístky a pálili pri jej nohách vonné tyčinky z vďačnosti za jej vzácny dar. Vynikajúci čaj z kríčka bohyne na znak úcty pomenovali Ti Kuan-jin. Železná bohyňa milosrdenstva.
Barborka

© Magazín BONSAJ A ČAJ, č. 3
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík

Tie Guan Yin môžete nájsť aj v našeom E-shope 

ti kuan-jin

Prihlásenie