ŽIVOT: VEDECKÉ ČAJE z Čajovne dobrých ľudí
Počet zobrazení: 3873
Značky
Časopis Život: Kvalitné zelené čaje prospievajú zdraviu človeka. No mohol by byť čaj ešte zdravší a pomáhať pri niektorých civilizačných ochoreniach intenzívnejšie? Tejto problematike sa v súčasnosti venujú viaceré výskumné ústavy čaju v Ázii, najmä v Japonsku. Japonskí vedci sa v posledných rokoch zamerali na výskum možností zvyšovania liečivých vlastností zelených čajov. Vyšľachtili čaje, ktoré vynikajú vysokým obsahom antioxidatnov a ďalších zdraviu prospešných látok.
Alenka a Vladimír Ondejčíkovci z Čajovne dobrých ľudí v Nitre sa stretli s vedeckými čajmi na svetovom kongrese čaju O-cha v japonskej Šizuoke. Zaujali ich fyziologické účinky čajov a preto vedecké čaje začali podrobnejšie študovať a od roku 2007 pravidelne dovážať na Slovensko. V posledných rokoch už tieto čaje pomohli mnohým ľuďom. Predstavme si niektoré z nich.
ALERGIE a ČAJE TYPU KATE-BENIFUKI A BIO-KATEA
Podľa japonských výskumov má zelený čaj typu Kate-Benifuki optimálnu hladinu antioxidantov a ďalších významných látok dôležitých pre organizmus človeka. Čaj pomáha minimalizovať nepríjemné prejavy alergií, sennej nádchy a zahlieňovanie dýchacích ciest. Alergiu čaj nevylieči, ale môže výrazne znížiť dráždivosť a jej nepríjemné prejavy. Čajová kanvička ráno pomôže vrátiť ľudí s precitlivenosťou do normálneho života. Okrem toho tento čaj pomáha zlepšiť imunitu. Účinok je viditeľný a rýchly. Odborné štúdie vedcov dopĺňajú ľudia osobnými skúsenosťami. Mnohí z nich si už dni so zvýšeným výskytom alergénov bez čaju Kate-Benifuki nevedia ani predstaviť. Je dobré, že možné posilniť si zdravie takým prirodzeným spôsobom. Jednoduchým pitím čaju.
MOZOG, IMUNITA A ČAJE GABA
K vedeckým čajom patrí aj čaj GABA. Nejde o ženské meno. GABA je skratka z anglického pomenovania kyseliny gama-aminomaslovej, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu mozgu a nervového systému. Japonský vedecký tím Dr. Tsusidu študoval pôsobenie vákua na čajové púčiky a listy počas ich spracovania. Výsledkom desaťročia pokusov je čaj GABA. Má mimoriadny obsah antioxidantov a najmä spomínanej kyseliny gama-aminomaslovej, bez ktorej organizmus predčasne starne, aktivita a sústredenosť mozgu klesá, človek zabúda a ruky sa trasú... Čaje GABA veľmi dobrej kvality sa dnes produkujú nielen v Japonsku ale aj na ostrove Taiwan. Celosvetová obľuba čaju GABA rýchle rastie, pretože tento čaj môže účinne pomôcť pri predčasnom starnutí, zníženej imunite, strese a nervozite, pri únave a výkyvoch tlaku.
ŽIVOTNÁ SILA A ČAJ TEA 001
Pod jednoduchým názvom TEA 001 sa skrýva unikátna zmes japonských vedeckých čajov. Na časť čajových lístkov pôsobia pri procese spracovania probiotické kultúry a preto charakter i účinky čaju sú odlišné. Viacerí hostia Čajovne dobrých ľudí si čaj obľúbili aj kvôli tomu, že dokáže plnohodnotne a rýchlo nahradiť kávu. Pijú ho aj kvôli pocitu vzpruženia, ktorý sa po vypití kanvičky čaju rozhostí v tele. Čaj neobsahuje veľa teínu a napriek tomu energeticky pozdvihne organizmus. Pomáha tiež zvýšiť imunitu a vymaniť sa z únavného nedostatku energie a kolobehu chorôb a alergií. TEA 001 je aj chuťovo dobrý čaj. Farbou nálevu pripomína skôr čierne čaje a vzhľadom čaje zelené. Niektorí ľudia sa zvyknú pýtať, či sa za stručným číselným názvom čaju neskrýva genetická modifikácia. Nie, neskrýva. Čajové kríčky sa nemodifikujú, ale šľachtia sa starým, klasickým spôsobom. Semienka čajovníkov majú vysokú variabilitu a preto nie je problém čajové kríčky navzájom krížiť a vyšľachtiť nové formy, ktoré dokážu človeku pomôcť ku zdraviu prirodzenou cestou.
CHOLESTEROL A ČAJE Z DIVOKÝCH ČAJOVNÍKOV
O čínskom tmavom čaji Pu Erh, ktorý svojou vôňou pripomína čerstvú oráčinu sa veľa hovorí ako o ničiteľovi tukov. Je pravdou, že odborné výskumy potvrdili jeho úlohu pri znižovaní hladiny cholesterolu a pri odbúravaní tukového tkaniva a aj jeho oprávnené využívanie pri zoštíhľovacích kúrach. No dnes by sme chceli poukázať na menej známu skupinu čajov tohto typu. A to na lisované čaje z divokých čajovníkov. Teda z čajových stromov, ktoré rastú na okrajoch subtropickej džungle v oblastiach, kde sa najstaršie čajovníky v prírode prirodzene vyskytujú. Horské etniká, ktoré sa čajom zaoberajú od nepamäti, zberajú i dnes púčiky a listy z niekoľko storočí starých stromov. Mohli by sme ich prirovnať k našim starým plánkam. Čajové listy sa lisujú do okrúhlych placiek nazývaných „čajové koláče", aj keď rozhodne nejde o sladkosť. Čaje z divokých čajovníkov sú príjemne horké a kvalitné druhy vynikajú typickou vôňou sušených sliviek. V ázijských odborných periodikách venovaných čaju sa píše, že po zdravej ére zeleného čaju prichádza čas divokých čajovníkov. Už dnes sa na ne upriamuje pozornosť vedy kvôli vysokému zdravotnému potenciálu. Dobrou správou je, že aj tieto druhy čajov si môžeme dopriať už i u nás doma, na Slovensku.
PREKYSLENIE A ČAJ Z BAMBUSOVÝCH LISTOV
Popri klasickom čaji vynikajú účinkami i niektoré byliny. Blahodarným pôsobením sa vyznačujú mladé listy bambusov, ktoré sa na jar zberajú ručne v bambusových hájoch. Tradičná čínska medicína využíva ich účinky už po stáročia a dnes ich skúmajú tímy odborníkov. Dôležité je, že čaj z listov a púčikov mladých bambusov má zásaditý charakter. Dokáže znížiť prekyslenie organizmu a tým aj náchylnosť ku chorobám. Pomáha prečistiť vnútorné prostredie a zároveň i pokožku, preto sa často používa nielen na prečistenie pórov pleti, ale pomáha aj v boji s hubovitými a plesňovými ochoreniami. Očistný čaj sa môže pripravovať z čistých bambusových lístkov, alebo sa k nim môžu pridať ďalšie bylinky a koreniny. Je vhodný aj pre diabetikov.
CUKROVKA A ČAJ Z HORKÝCH TEKVIČIEK
Ak máte problémy s vysokou hladinou cukru v krvi, môžeme vám poradiť výbornú bylinku. Pre diabetikov je najlepšou pomocou čaj z horkých tekvičiek po latinsky nazývaných Momordica charantia. Podľa vedeckých výskumov má vďaka vysokej konzumácii horkých tekvičiek ostrov Okinawa najviac obyvateľov nad 100 rokov. Horkastý čaj upravuje metabolizmus pomáha výrazne znížiť hladinu cukru v krvi. Pre mnohých ľudí je veľkou pomocou.
Svet čajov pestrý a siahnuť do tejto klenotnice prírody a zdravia sa rozhodne oplatí. Preto i dnešná veda venuje toľko pozornosti čajom, ktoré dokážu pomôcť efektívne a rýchlo. Tak, na zdravie!
RNDr. Alenka Ondejčíková, Čajovňa dobrých ľudí