ROOIBOS ZELENÝ ČISTÝ
Zloženie: 100% ROOIBOS ZELENÝ- Aspalathus linearis, vňať
Africký bylinný čaj - neoxidovaný, nefermentovaný - zelený typ spracovania
Spôsob pestovania: Organická kultivácia
Krajina pestovania: Južná Afrika
Import a distribúcia: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.
ROOIBOS
Staré africké kmene Krovákov, Hottentótov a Bušmenov žijúce na území dnešnej Južnej Afriky už pred príchodom Búrov liečivé účinky kríkov nazývaných Rooibos – Červený ker. Odvar z tejto rastliny im pomáhal prirodzeným spôsobom vyrovnať sa s infekciami a rôznymi zdravotnými problémami, ktoré sa v tropickom podnebí často vyskytovali.
ČAJ JUŽNEJ AFRIKY
Ide o rastlinu Aspalatus linearis, ktorá keď sa povarí má príjemnú medovú vôňu a sladkastú chuť. Domorodci sa naučili zberať tieto rastliny, nahrubo ich posekať, dobre roztĺcť kladivami na drobné kúsky a nechať sfermentovať na hromadách ešte predtým, ako ich celkom vysušili na slnku.
V roku 1904 ruský priekopník a imigrant Benjamin Ginsberg si uvedomil, že tento chutný domorodý nápoj Krovákov by mohol mať úspech aj na trhu. Začal predávať nový "horský čaj" najpr Juhoafričanom v Kapskom meste a pomocou svojho obchodného mena sa ho snažil dostať z Južnej Afriky, kde sa dodnes produkuje, aj na trhy Európy.
Ako popularita nového čaju rástla, začali sa v Južnej Afrike zakladať nové farmy na jeho pestovanie najmä okolo Clanwilliamu v oblasti strmých skalnatých vrchov a čistých horských bystrín. Aj dnes sú výrobné technológie prakticky zhodné s pôvodnými spred 100 rokov, avšak samozrejme s väčším využitím jemných mechanických metód a laboratórnych kontrol.
SUŠENIE NA AFRICKOM SLNKU
Pri spracovaní sa rooibos poseká na malé rovnomerné kúsočky (2 a 5 mm), ktoré sa ešte podrvia a nechajú sa na hromadách fermentovať. Počas fermentácie začne rooibos nadobúdať typickú jantárovú farbu a sladkú vôňu. Potom, ako začne rooibos sladnúť, musí majster rozhodnúť, kedy je ten najsprávnejší čas, aby sa kopy otvorili, rozhrnuli a vysušili na slnku.
Po odstránení prachu a drevnatých kúsočkov sa získa čistý svieži čaj. Počas každého dňa spracovania čaj triedia degustátori podľa vône, farby. Výsledky sa prehodnotia, zapíšu sa na čajový panel, kde sa tiež berie do úvahy dĺžka čiastočiek spracovaného čaju. Ich veľkosť určuje, či bude čaj použitý do nálevových vreciek, alebo sa bude predávať ako listový sypaný čaj. V priebehu procesu zberu a spracovania laboratóriá zabezpečujú úplnú kontrolu kvality.
ZDRAVÝ A CHUTNÝ
Najviac pozornosti sa stále venuje zdravotným účinkom čaju rooibos,no zaujímavé je I jeho široké kulinárske využitie a použitie do celého spektra chutných nápojov a drinkov. Napríklad sa odporúča pripraviť si ľadový rooibos s kúskami čerstvého pomaranča, citróna a lístočkami mäty. Alebo tiež ho pridávať do celej škály polievok a omáčiek, ktoré rozožiari svojou farbou a vôňou. Môže sa piť horúci alebo studený, miešať sa s džúsmi, šumivým vínom, škoricou, citrónovou šťavou alebo s medom. Spomedzi osvedčených receptov na slávnostné príležitosti môžete si vybrať niektorý, kde sa rooibos podáva s červeným vínom za studena, alebo sa varia spolu s koreninami a výsledkom je výborný horúci drink.
VEDECKÉ VÝSKUMY A ROOIBOS
Rooibos je jedinečným prírodným liečivým nápojom. Vedú sa o tom vedecké diskusie. Na výskumoch sa podieľa predovšetkým Lekársky výskumný koncil Južnej Afriky a Poľnohospodársky výskumný koncil (ARC) Infruitec-Nietvoorbij.
Príjemnú chuť a vstebávanie účinných látok zlepšuje pridanie niektorých bylín a najmä korenín do čaju rooibos. Obľúbené sú predovšetkým zmesi nesúce poetické názvy Čaj kráľa opíc, Nílsky čaj, Jahodienka, Anjelika, Safarika Afrika. Veľmi vysoký obsah antioxidantov má podľa vedcov zelený nefermentovaný rooibos.
PRÍPRAVA ČAJU ROOIBOS
Čaj rooibos si môžeme pripraviť niekoľkými spôsobmi. Výborný je horúci pripravený klasickým spôsobom. Pije sa však aj ako studený nápoj, pretože na rozdiel od zeleného čaju schladením ani dlhším státím sa jeho kvalita nemení. Je výborné vziať si ho na túry do hôr alebo pre deti do školy.
NA MNOHO SPÔSOBOV
Rooibos sa pridáva i do polievok, omáčiek a do pečiva. Dáva im krásnu farbu a príjemnú chuť.Dokonca sa používa na jemné prifarbenie vlasov do gaštanova a na regeneráciu unavenejpleti. Rozhodne sa nebojte experimentovať, nič nepokazíte. Určite si rooibos zamilujete.
KLASICKÝ ČAJ
Základný nálev si pripravíme jednoducho zaliatím kopcovitej čajovej lyžičky čaju rooibos (asi 3g) vriacou vodou (2,5-3 Dl) a 5 minútovým, prípadne trochu dlhším lúhovaním.
DRUHÝ NÁLEV
Lístočky môžeme zaliať hneď ešte raz a nechať ich lúhovať podľa uváženia pokojne i celú noc.Na druhý deň sa pije studený.
FARMÁRSKY ČAJ
Starí africkí farmári si pripravovali rooibos tak, že v kovovej kanvici dali zovrieť vodu, nasypali do nej čaj a nechali na miernom ohni variť ešte 10-20 minút. Poniektorí nechávali kanvicu s čajom na malom ohni aj počas celého dňa a len do nej prilievali vodu. Nebola to zlá metóda, extrakcia polyfenolov bola temer dokonalá a čaj mal ešte stále dobrú chuť.
ĽADOVÝ ČAJ
Rooibos je ideálnym ľadovým čajom, pretože schladením nestráca kvalitu. Môžete ho podávať s ľadom, čerstvými bylinkami, osladený medom, prípadne vyskúšajte pridať džús (1:1) a lyžičku ružovej vody alebo vody z pomarančových kvetov. Takýto letný exotický drink je hriešne dobrý.
ROOIBOS S MLIEKOM
Rooibos môžete pripravovať za tepla i za studena s mliekom tak, že si pripravíte silnejší čaj a dolejete ho mliekom 1:1.
RNDr. Alena Ondejčíková, Gerda de Wet
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Nový komentár