Genmaicha
Krajina pôvodu: Japonsko
Zloženie: zelený čaj, pražená ryža
Kultivar: Yabukita, Camellia sinensis
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra
Tradičný japonský zelený čaj typu Senča (Sencha) s praženou a nadýchanou ryžou. Má jedinečnú a zaujímavo príjemnú dymovú chuť, ktorú čaju dáva pražená ryža. Čaj pochádza z čajových plantáží oblasti Šizuoka (Shizuoka) ležiacich neďaleko hory Fudži (Fuji). Pestuje sa na slnečných plantážach. Čajové lístočky na čaj Genmajča (Genmaicha) sa zberá v lete.
Je veľmi obľúbený predovšetkým v japonských reštauráciách, pretože uľahčuje trávenie ťažších mäsitých jedál a výborne sa hodí k Suši (Sushi).
Čajové lístky sú po zbere stredne zaparené. Čaj vyniká výraznou vôňou a chuťou.
Čajové kríčky – varieta: Yabukita
Čajový kultivar YABUKITA 藪 北, やぶきた
Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.
Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever.
Yabukita je najtypickejším, najrozšírenejším a najstarším registrovaným japonským kultivarom. V roku 1908 ju vyšľachtil Sugiyama Hikosaburo 杉山彦三郎 zo semien pôvodných japonských čajovníkov označovaných ako Zairai. Jeho šľachtiteľské pole susedilo s bambusovým hájom a semená čajovníkov pochádzali zo severu, preto pomenoval svoj nový kultivar Yabukita. Yabu 藪 = bambusový háj a Kita 北 = sever. S novými rastlinami veľa experimentoval, aby zistil, ktoré z nich sú najodolnejšie a zároveň majú najlepšie produkčné vlastnosti. Podarilo sa, Yabukita si naozaj zaslúži úctu.
Ako prvý japonský kultivar bola oficiálne testovaná v rokoch 1953-54 a oficiálne zaregistrovaná v roku 1956.
Čajovníky Yabukity sa začali šľachtiť v Abe, v Šizuoke, ktorá je centrom šľachtenia japonského čaju a rodiskom aj mnohých vynikajúcich japonských čajových kultivarov.
Yabukita sa stala ikonou japonského čaju a dnes sa pestuje na vyše 80% čajových plantáží. Boli však čajsy keď Yabukita tvorila až 95% produkcie japonského čaju.
Silná Yabukita sa stala i základom ďalšieho šľachtenia nových kultivarov. Má dlhé, rovné, sýto zelené listy. Jej kríčky sú silné, vzpriamené, rastú priamo nahor, akoby sa chceli dotknúť neba. Dobre odoláva chladu, škodcom, bohato rastie a má slušné výnosy. Zberá sa od apríla do poloviny mája. Čas zberu je treba presne vystihnúť, pretože ak by sa zberala príliš neskoro, čaj by stratil na kvalite.
Táto vydarená odroda výrazne prispela k rozvoju japonského čajového priemyslu. Yabukita je klasika a tradícia. Yabukita je jednoducho Yabukita.
Nový komentár