TERRA - KERAMICKÁ KALABASA + BOMBILLA
V cene kalabasy je aj kovová slamka bombilla.
Pekná ručná práca
Výroba: Ručná výroba, keramika je točená na kruhu veľmi zručným slovenským majstrom
Výpal: Vysoko pálená keramika na 1160 oC
Glazúra: Matná, hnedá, stekavá, efektná glazúra, glazovanie aj z vnútra
Materiál: Keramika - kamenina - pevná, kvalitná, vysoko pálená + kovová slamka bombilla
Objem: cca 350 ml
Rozmery (výška / šírka): 10cm x 9 cm
Krajina pôvodu: Slovensko
Výhradný distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí sro.
Kalabasy nie sú presne rovnaké, pretože sú vyrábané i glazované ručne. Každá kalabasa je originál.
Aj typ kovovej slamky bombilly môže byť aktuálne iný.
Ak máte záujem presne si vybrať, radi Vám zašleme konkrétnu fotografiu aktuálnej ponuky.
V uvedenej cene je 1 ks keramická kalabasa + 1 ks kovová bombilla
BOMBILLA: Typ kovovej slamky - BOMBILLY - ku kalabase môže varírovať a bYť mierne odlišný od vyobrazenia, pretože závisí od aktuálnej ponuky, ktorá sa pravidelne mení. Ďakujeme za pochopenie.
Bombilla je slamka, ktorou sa Yerba Maté sŕka. Má na spodnej časti sieťku, aby sa úlomky čaju nedostali do úst. Kovová bombilla (z nerezu, alpaky, striebra, zlata a ďalších kovov) sa často dá otvoriť a vyčistiť.
Kalabasy na pitie Yerba Maté môžu byť vyrobené zo spomínaných tekvičiek, alebo z voňavého posvätného dreva nazývaného Palo Santo (Kopál tmavý - Bursera graveolens), z kovu, zo skla, keramiky, porcelánu alebo zo skla. Zaujímavé sú kalabasy z kože, ktorá je potiahnutá priamo na tekvičke alebo nádobke zo skla. Kalabasy sú často krásne zdobené vyrezávaním, vypaľovaním, maľbami alebo kovom a vytvárajú tak horové umelecké dielka.
TEKVIČKA KALABASA
Domorodí Indiáni pôvodne sŕkali horúce maté z hlinených nádob a lístočky cedili cez zuby, aby ich následne mohli hlasno vypľúvať na zem. Tradične sa však maté pije z vydlabaných a vysušených tekvičiek, plodov popínavej rastliny Lagenaria vulgaris, ktoré sa volajú kalabasa (niekedy sa tekvičky nazývajú aj rovnako ako nápoj, ktorý sa z nich pije - maté). Priamo do kalabasy sa nasypú lístočky maté a zalejú sa vriacou vodou. Maté sa z kalabasy pije čo najhorúcejšie. Kalabasy sa stali i predmetom záujmu zberateľov a okrem klasických vydlabaných, zdobených či nezdobených kalabás sa vyrábali aj z dreva zdobeného meďou alebo zo striebra. Ale znalci vždy tvrdili, že klasická prírodná kalabasa dáva čaju maté špecifickú chuť a nedá sa ničím nahradiť. Kalabasy okrúhleho tvaru sa volajú galleta a tradične sa používajú na nesladené maté (cimarrón). Z hruškovitých kalabás poro sa popíja najmä sladké maté. Ak používate kalabasy z prírodných materiálov, jednoznačne neodporúčame sypať do nich cukor a ani používať iné dochucovadlá či arómy. Kalabasy by mohli zvnútra ľahko splesnivieť, čo sa pri správnom používaní nestáva ani po mnohých rokoch.
SLAMKA BOMBILLA
Ku kalabase neodmysliteľne patrí i slamka bombilla (bombília). Pôvodne sa zhotovovala z dutého bambusu, ku ktorému sa na spodnej strane uplietla sieťka z konských vlasov, aby sa rozdrvené lístočky maté nedostávali do úst. Alebo sa do spodnej časti drevenej alebo bambusovej slamky navŕtali drobné dierky. Dnes sa používajú predovšetkým kovové bombilly, ktoré sa na spodnom konci mierne rozširujú, vytvárajúc dômyselné sitko. Často sa zdobia a tvarujú sa tak, aby sa z nich pilo čo najpohodlnejšie. Dokonca sa vyrábajú i umne vykrivené bombilly na pitie maté poležiačky v posteli. Maté by sa bombillou nemalo v kalabase miešať, ale pije sa také, aké je. V ortodoxnejších skupinách sa považuje za nevhodné dotknúť sa prstami bombilly. V ruke by sa mala držať len kalabasa.
AKO SI PRIPRAVIŤ MATÉ
Množstvo maté nasypaného do kalabasy býva rôzne. Závisí od subjektívneho pocitu i od množstva osôb, ktoré budú maté spolu z jednej kalabasy popíjať, ako býva v Južnej Amerike dobrým zvykom. Tradične sa nasype maté do 1/4 objemu kalabasy a zvyšné 3/4 sa dolejú vodou.
Ak máte radi jemnejšie čaje, odporúčame nasypať do kalabasy 2-3 čajové lyžičky maté, zaliať ho cca 90°C teplou vodou a piť také horúce, ako sa len dá. Po dopití si maté zalejte podľa chuti ešte niekoľkokrát, kým lístočky nevychladnú.
Ak pripravujete maté pre viacerých ľudí sediacich v kruhu, môžete nasypať do kalabasy rozdrvené lístočky maté až do polovice objemu kalabasy a zalejete ich horúcou vodou.
Podľa tradície by ste mali prvý nálev vypiť sami, aby ste poznali kvalitu, chuť a silu maté, ktoré pripravujete. Prvý nálev býva často trpký.
Po dopití zalejete maté znova a podáte ho v smere hodinových ručičiek prvému susedovi, sediacemu v kruhu. Slamka bombilla, ponorená v maté, by mala smerovať k nemu. Po dopití maté opäť zalejete horúcou vodou a podáte ďalšiemu priateľovi, sediacemu v kruhu.
Maté môžete zaliať 5-10-krát podľa chuti. Osoba, ktorá dolieva maté a stará sa o jeho pohyb medzi popíjajúcimi, sa nazýva cebador. Lepšie juhoamerické rodiny mali na tento účel vycvičeného špeciálneho sluhu, ktorý mal na starosti iba rituál popíjania maté.
Nový komentár