ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

JAPAN

Priemer misky: 9,5 cm Výška misky: 5,8 cm

€ 19,90 s DPH

Dostupnosť: Skladom

ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

Priemer misky: 9,5 cm
Výška misky: 5,8 cm
Materiál: Keramika
Objem: 180 ml
Krajina pôvodu:
Japonsko
Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

ORIBE , 織部焼, Oribe-yaki

Oribe , 織部焼, Oribe-yaki je štýl japonskej keramiky, ktorý sa prvýkrát objavil v 16. storočí. Pre oribe je typická zelená glazúra a tmavohnedé kresby železitým pigmentom. Kresby sú jednoduché, až naivistické v uvoľnenom štýle, ktorý zodpovedá asymetrickému, často deformovanému tvaru chawanu.

Základom oribe je tvrdá bledá kamenina, ktorú kresby i zelená glazúra zaujímavo oživujú.

ZELENÉ ORIBE ,青織部, AO-ORIBE

Zelené Oribe ,青織部, Ao-Oribe je keramika s klasickou zelenou glazúrou a podglazúrou.
Na rozdiel od typického čínskeho seladónu sa v štýle Oribe používajú rôzne odtiene prirodzenejšej zelenej, inšpirované prírodnými výjavmi. Chawany oribe môžu byť jednoducho poliate zelenou glazúrou, alebo ručne maľované. Vzory vychádzajú z prírody alebo jednoduchej tvarovej geometrie.

Pre brilantnú zelenú farbu sú chawany pálené oxidáciou pri 1220°C.

Furuta Oribe, podľa ktorého je štýl oribe pomenovaný bol významným japonským čajovým majstrom 16. storočia.

ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

ORIBE SENCHAWAN LÍSTOČKY JAVOROV

Japonský porcelán a keramika

je známy svojou kvalitou i vysokou estetickou úrovňou. Dekory na čajových miskách i čajníkoch vychádzajú z japonskej kultúry, filozofie a tradícií.

Keramické dielne a porcelánky sú sústredené do mestečiek so špecifickou atmosférou a dychom starého Japonska. Nachádzajú sa pozdĺž japonských ostrovov vždy v blízkosti ložísk dobrej hliny či kaolínu. V malých remeselných dielňach vyrábajú keramiku a porcelán majstri po stáročia. Skúsenosti sa dedia z generácie na generáciu.

Porcelán sa vyrába i v moderných porcelánkach z kvalitného kaolínu. Vyššia produktivita umožňuje lepšiu cenu produktov.

Z japonských čajových misiek je radosť piť čaj. Umocňujú pozitívny pocit a príjemný zážitok z čajovania.

"Dielne majstrov navštevujeme pri každej našej ceste do Japonska a sami denne používame japonské čajové misky doma i v Čajovni dobrých ľudí. Odporúčame! Privážame ich z Japonska s láskou a tešíme sa na každý nový dovoz, každý dotyk s japonským porcelánom a keramikou. ... Alenka a Vladimír Ondejčíkoví

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

AKO PRIPRAVIŤ DOBRÝ ČAJ:

Pripravte si v japonskej čajovej kanvičke z Tokoname čaj na viac nálevov. Nejde len o pekný každodenný rituál. Viacnálevová príprava čaju, pri ktorej čajové lístky zalejeme niekoľkokrát za sebou umožňuje dokonalé vylúhovanie zdraviu prospešných látok z čajových listov. je fyziologicky najsprávnejšia.

  • Dobrú vodu krátko prevaríme, nalejeme do prázdnej čajovej kanvičky, aby sme ju prepláchli a zahriali. Potom vodu z kanvičky vylejeme.

  • Do vlhkej a predhriatej kanvičky nasypeme cca 5g japonského čaju typu sencha, bancha, kokaicha, kukicha, konacha, gyokuro, kabusecha... Kanvičku zakryjeme vrchnáčikom potočíme ňou, aby sa čajové lístky lepšie spojili s vlhkosťou a uvoľnili prvú, veľmi príjemnú vôňu. Odkryjeme na kúsok vrchnáčik a privoniame. Vôňu pocitovo ťaháme až do starých zadných oblastí mozgu. Vôňa je jednou z najdôležitejších vlastností čaju a má na človeka veľmi pozitívny vplyv.

  • Lístky v kanvičke zalejeme vodou, ktorej teplota klesla na približne 70oC a necháme ich lúhovať 1-1,5 minúty.

  • Prvý nálev si zlejeme do blendovacej kanvičky alebo priamo do čajových misiek, z ktorých budeme čaj piť. Prudšími pohybmi sa snažíme z kanvičky získať i posledné kvapky čaju, ktoré vychádzajú z čajových lístkov. Posledné kvapky čaju sa považujú za najsladšie a dokážu veľmi pozitívne obohatiť chuť prvého nálevu. Japonci sa veľmi snažia, aby ich získali. Celokm posledná kvapka sa zvyčajne kvapne do misky najvzácnejšieho hosťa.

  • Čaj popíjame z misiek, kým mokré lístky zostávajú v teplej kanvičke. Teplé lístky čaju znovu zalejeme horúcou vodou. Lístky v žiadnom prípade nespia vychladnúť, ak sa tak predsa stane, čaj už nezalievame. Vychladnutý zelený čaj sa v starom Japonsku podával len odsúdencom na smrť.

  • Druhý nálev necháme lúhovať veľmi krátko menej ako minútu. Býva najsilnejší.

  • Tretí nálev lúhujeme dlhšie, 1-2 minúty a môžeme i zvýšiť teplotu vody.

  • Z kvalitného japonského čaju si môžeme pripraviť viac nálevov. Lúhovanie pri každom náleve o chvíľku predĺžime.

  • Každý nálev japonského čaju má svoj špecifický rozsah chutí a vôní. V prvom náleve je najviac ľahko rozpustného teínu a druhý a tretí nálev obsahujú najvac antioxidantov prospešných pre ľudské zdravie.
  • NA ZDRAVIE!

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

STAROSTLIVOSŤ O ČAJOVÚ KERAMIKU A PORCELÁN:

Čajovú keramiku i porcelán dôkladne umývame v teplej vode a odporúčame utrieť do sucha. Kanvičky nikdy vlhké nezatvárame, aby vo vnútri nestuchli. Nechajte radšej zložený alebo odsunutý vrchnáčik, kým nie sú úplne suché.

Čajové misky z porcelánu môžeme príležitostne umývať v umývačkách riadu, no oveľa lepšie je ručné umývanie.

 Výroba porcelánových misiek

 Výroba porcelánových misiek

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

NAVŠTÍVENÉ PRODUKTY:

Prihlásenie