TIE-GUAN-YIN SUPERIOR, ŽELEZNÁ BOHYŇA MILOSRDENSTVA
Jeden z najoblúbenejších čajov Číny.
Vysoká trieda čaju, zbieraný len výhonok a jeden list. Krásna kvetinová vôňa i chuť.
Zloženie: 100% Camellia sinensis, čaj jemne oxidovaný a rolovaný
Krajina pôvodu: Anxi, Fujian, Čína
Nadmorská výška: 500 m.n.m.
Mesiac zberu: Máj
Typ listu: Výhonok a jeden list
Ekologický dovozca a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí sro. Nitra
Tie Guan Yin,Tchie Kuan-jin, Ti Kwan Yin, 铁观音
Čínsky čiastočne oxidovaný čaj. jeden z najobľúbenejších a najpríjemnejších čínskych čajov.
Čaj Tie Guan Yin sa do dnešnej podoby vyvinul v 19. storočí v Anxi v juhočínskej provincii Fujian. Je pomenovaný podľa populárnej bohyne Guanyin = Železnej bohyni milosrdenstva, láskavej a milosrdnej ochrankyni z čínskej mytológie. Objavuje sa aj v Japonsku pod menom Kannon a v Koreji ako Guam-eum. Považuje sa za ženské vtelenie Bodhisattvu Avalokiteśvara.
O čaji Tie Guan Yin sa rozpráva niekoľko legiend.
Vyššie triedy čaju sa zberajú začiatkom jari, letný čaj nebýva už tak kvalitný a voňanvý. Aj odroda, čajovníkov sa volá rovnako - Tie Guan Yin. Vyznačuje sa jemne zvlnenými listami so zúbkovaním.
Čaj Tie Guan Yin má zlatožltý nálev, výrazne príjemnú prirodzenú sviežu kvetinovú chuť i vôňu, vďaka ktorým je taký obľúbený.
Spracovanie čaju Tie Guan Yin:
- Zber listov 採青; cǎi qīng
- Zavädnutie na slnku 晒青; shài qīng
- Chladenie 晾青; liàng qīng
- Prehadzovanie 搖青; yáo qīng
- Ďalšie zavädnutie a čiastočná oxidácia 萎凋; wĕi diào
- Fixácia 殺青; shā qīng
- Rolovanie 揉捻; róu niǎn
- Sušenie 烘乾; hóng gān
- Praženie na zvýšenie vône
TIE-GUAN YIN, Ti Kuan-jin
To v preklade znamená Železná bohyňa milosrdenstva. Zvláštny názov, pravda? O tom, ako tento čaj v Číne tak veľmi obľúbený vznikol, hovoria legendy. Ti Kuan-jin je čiastočne fermentovaný čaj - oolong. U nás takýmto čajom hovoríme čaje žltozelené. Majú liečivé vlastnosti zelených čajov, ale chuťou i vôňou sa podobajú viac čiernemu čaju. Zaujímavé je, že si ho môžeme zaliať i viacej ráz, len musíme dať pozor, aby jeho lístočky nevychladli. Ti Kuan-jin patrí totiž medzi viacnálevové čaje.
Ako si jednoducho pripraviť dobrý čaj na čajovom mori
Kanvičku i čajové misky polejeme horúcou vodou, aby sa nahriali, a vodu hneď vylejeme priamo na čajové more. Čaj Ti Kuan Jin nasypeme do rozohriatej kanvičky a zalejeme vodou, ktorá prešla varom a potom ešte pár minút chladla na 80°C. Kanvičku zavrieme a ešte ju môžeme zvrchu poliať zvyšnou vodou. Čaj necháme lúhovať asi 2 minúty a nalejeme si ho do pripravených misiek na čajovom mori. Nevadí, ak trošku rozlievame, čajové more je tu na to.
Legenda O ŽELEZNEJ BOHYNI MILOSRDENSTVA
V ďalekej Číne v prímorskej provincii Fu-ťien žil v dávnych dobách starý sedliak Wei Yin. Na strmom kopci nad dedinou mal svoje políčka, ktoré sám obrábal. Každé ráno pri východe slnka šľapal pomaly do kopca, podopierajúc sa drevenou palicou. Pri chodníku nad dedinou stála na kamennom podstavci železná soška dobrotivej Kuan-jin, Bohyne milosrdenstva. Vždy sa pri nej zastavil, zapálil niekoľko vonných tyčiniek, položil jej k nohám lupienky kvetov, ktoré cestou nazbieral, a keď monzúnové dažde strhli slamenú strechu, ktorá sošku chránila, starostlivo ju poopravoval. Mal rád Kuanjin, tak ako všetci ľudia v dedine, pretože sa dokázala vzdať večného života v nirváne a zostúpila na zem, aby pomáhala ľuďom. Krásna bódhisatva Kuan-jin. Raz, keď ukonaný opäť starostlivo opravoval prístrešok a vôňa tlejúcich vonných tyčiniek sa dvíhala k nebu, zjavila sa mu samotná bohyňa Kuan-jin. “ Viem, že máš srdce plné lásky, pochopenia a milosrdenstva,“ povedala, “a nežije sa ti ľahko. Dám ti vzácny dar. Na čistinke pred jaskyňou vo svahu hory nájdeš veľký poklad,” usmiala sa. “Je tvoj.”
Sedliak sa v nemom úžase hlboko poklonil a vybral sa k jaskyni. Nič však pred ňou nenašiel. Iba pri vchode uvidel malý živoriaci kríček s niekoľkými sýtozelenými listami zavalený veľkým kameňom. Celkom zabudol na poklad, kameň odvalil a kríček si presadil na svoje políčko. S láskou sa oň staral a polieval ho, aby opäť zosilnel. Kríčku sa vďaka sedliakovmu milosrdenstvu a opatere naozaj darilo. Z jeho semienok vyrástli ďalšie zelené kríčky, z ktorých mohol trhať lístky a pripravovať výborný čaj, posilňujúci telo i ducha. Mladé čajové kríčky rozdal i ostatným sedliakom, aby boli rovnako silní a zdraví, a tí ich tiež s láskou pestovali a onedlho sa čaj z kríčka Bohyne milosrdenstva rozšíril i do ostatných dedín a stal sa veľkým bohatstvom ľudí, ktorí by ho nevymenili ani za všetky poklady na svete. Železná Kuan-jin sa tichučko usmievala na ľudí, keď zberali čajové lístky a pálili pri jej nohách vonné tyčinky z vďačnosti za jej vzácny dar. Vynikajúci čaj z kríčka bohyne na znak úcty pomenovali Ti Kuan-jin. Železná bohyňa milosrdenstva.
© Magazín BONSAJ A ČAJ, č. 3
RNDr. Alena Ondejčíková, RNDr. Vladimír Ondejčík
Príprava čaju:
Odporúčame viacnálevovú prípravu čaju na čajovom mori.
Do čínskej alebo taiwanskej čajovej kanvičky s objemom cca 200 – 250 ml nalejeme horúcu vodu, aby sa kanvička prehriala a prevlhčila. Vodu vylejeme.
Do kanvičky vložíme 5-7 g čaju.
Čaj v kanvičke následne zalejeme vodou horúcou 80-90 °C a necháme lúhovať cca 1-2 minúty.
Nálev zlejeme do pomocnej kanvičky, aby sa premiešal, bol homogénny a nalejeme ho do misiek.
Odporúčame použiť vysoké voniatka a z nich preliať čaj do plytkejších misiek na pitie, aby ste si užili aj príjemnú vôňu čaju. Dobrá vôňa sa považuje za najdôležitejšiu vlastnosť čaju.
Teplé lístky v kanvičke zalejeme ešte niekoľkokrát podľa chuti, čaj je viacnálevový. Lúhovanie po druhom náleve po minúte predlžujeme.
Používanie krásnej príjemnej keramiky či skla na čajovom mori prináša hlbší pôžitok z čaju. Odporúčame.
S čajom sa nebojte experimentovať a pripraviť si to tak, ako Vám najlepšie chutí.
Na zdravie!
Nový komentár