ČAJ SIEDMICH ČAKIER
- ajurvédou inšpirovaný čaj s posvätnou bazalkou tulsi
Zloženie: Tulsi (Ocimum sanctum) 42%, jabĺčka, železník, škorica, citrónová tráva 8%, honeybush, medovka 5%, vôňa, rooibos, lupienky nechtíka
Dovozca: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro., Nitra
Krajina pôvodu: EU
BAZALKA TULSI
Tulsi v preklade znamená "vynikajúca, s ničím neporovnateľná rastlina." A naozaj už niekoľko tisícročí stojí na samom vrchole piedestálu najobľúbenejších bylín indickej ájurvédy - náuky o dlhom a zdravom živote. Verí sa, že je jedným z elixírov, ktorý pomáha predĺžiť ľudský život.
Žiadna hinduistická domácnosť by nebola úplná, keby v nej nerástla tulsi. Je symbolom božej milosti a požehnaním pre dom. Preto sa zväčša nesadí len tak na priedomie, ale vyvinul sa pre ňu zaujímavý architektonický prvok, typická malá stavba zobrazujúca božstvá alebo samotnú rastlinu tulsi na všetkých štyroch stenách. Je tu i miesto na malú hlinenú olejovú lampu.
PRÍBUZNÁ NAŠEJ BAZALKY
Domovinou posvätnej bazalky tulsi je India. Rastie však na viacerých miestach v tropických a subtropických oblastiach. V miernom pásme sa často pestuje ako jednoročná rastlina. Dosahuje výšky 60-90 cm. Po celý rok kvitne na ružovo alebo aj na bielo. Má príjemný vzhľad, veľmi aromatické listy s korenistou vôňou pripomínajúcou klinčeky. Z vysušených lístkov sa pripravuje veľmi chutný čaj s mimoriadne cennými liečivými vlastnosťami.
Pretože sa tulsi hojne pestuje na pomerne širokom území, stala sa dosť variabilnou a existuje viacero foriem. Medicínske účinky, silu, vzrast a formu tulsi ovplyvňuje aj zloženie pôdy, klíma, množstvo zrážok i spôsob domáceho pestovania.
PRÍPRAVA ČAJU S TULSI
Dobrý čaj z tulsi (Ocimum sanctum) si pripravíme veľmi jednoducho. Do hrnčeka vriacej vody (0,5 Dl) vhodíme kúsky škorice a ďalších čajových korenín, ktoré máme radi. Odporúčame predovšetkým klinčeky, vanilku kardanom, ružové korenie a kúsky zázvoru. Všetky koreniny spolu varíme 5-10 minút, kým nápoj nezačne intenzívne voňať a sfarbí sa do zlatista. Potom oheň vypneme a odvar necháme ešte 4-5 minút lúhovať spolu s lyžičkou bazalky tulsi (5g). Čaj môžeme jemne osladiť dobrým agátovým medom.
PRÍPRAVA ČAJU:
Čaj pripravujeme klasickým spôsobom v peknej kanvičke alebo šálke so sitkom, ktoré umocňujú pôžitok z pitia čaju i pozitívny vplyv čaju na ľudský organizmus.
Dobrú vodu necháme krátko zovrieť. 5 g čajoviny (cca 1,5 – 2 čajové lyžičky) zalejeme horúcou vodou 95-100°C o objeme 2,5 – 3,5 Dl a necháme lúhovať 5-8 minút. Nálev zlejeme a pijeme čerstvý a teplý.
Odporúčame čaj piť raz denne dopoludnia, ale je príjemné piť tento čaj aj na večer, pretože neobsahuje teín a dobre sa po ňom zaspáva.
KÚRA:
Čaj vďaka bylinám, ktoré obsahuje, sa zvykne používať aj na kúry. Kúra optimálne trvá 2 týždne. Počas nej sa pije tento čaj 1 – 2 x denne. Vždy pripravený na čerstvo.
Počas kúry odporúčame chodiť na čerstvý vzduch, precvičovať chrbticu a jesť ľahké, dobre stráviteľné potraviny v malom objeme. Takýto komplexný prístup zosilňuje účinok kúry s týmto výborným čajom.
Po 2 maximálne po 3 týždňoch je dobré čaj vymeniť, pretože ľudský organizmus má tendenciu zvyknúť si na pravidelný príjem daných látok a zníži sa tým ich účinok. Zmena znova aktivizuje vnímavosť organizmu na látky obsiahnuté v čaji.
UPOZORNENIE:
Čaj s bazalkou tulsi sa neodporúča pravidelne piť tehotným a kojacim ženám.
Viac o bazalke tulsi sa dočítate v článku
publikovanom v časopise Bonsaj a čaj:
TU
Jaskynné maľby zo stien Levej skaly
V samotnom srdci ostrova Srí Lanka leží Sigiriya. Tu, vysoko nad džungľou, sa týči legendárna Levia skala. Drieme tu nepochopiteľne krásna ako veľký okruhliak na jemnom koberci divokého pralesa. Pred stovkami rokov stál na jej nedostupnom vrcholku hrdý kráľovský palác a pri jej pätách ustúpila džungľa kráľovským záhradám a skvostným kúpeľom.
V priehlbinách jej strmej a hladkej steny našiel pred vyše 1 500 rokmi ktosi hlbokú inšpiráciu, pretože asi v polovici výšky gigantickej skaly, týčiacej sa dobrých 200 metrov nad pralesom, maľoval na kamenné steny prekrásne fresky zvodných žien s kvetmi a ovocím. Možno ako symbolu krásy, hojnosti a plodnosti. Dnes ich ako umelecký skvost chráni UNESCO.
Je skutočným zážitkom vystúpiť po vetchých schodíkoch a rebríčkoch k nim a potom vyššie, až celkom nahor navzdory neutíchajúcim nárazom vetra. Ešte šťastie, že vďaka skale rozohrievanej tropickým slnkom, prúdil vzduch ku skale a stúpal nahor, čo nám pomáhalo nespadnúť až tam kdesi dole.
Text a foto. RNDr. Alenka Ondejčíková, Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
Nový komentár