KOSHIN 香臣 SUPERIOR - Unikátna kanvička s miskami
Ak chcete investovať do naozaj hodnotnej umeleckej japonskej keramiky slávneho majstra, odporúčame vybrať si túto ručne vyrábanú a mnohými cenami ovenčenú kanvičku s miskami od majstra Koshina.
Jej hodnota bude rokmi výrazne rásť.
Typ: Kyusu, japonská vtáčia kanvička
Majster: KOSHIN 香臣
Objem: 250 ml
Materiál: prvotriedna 3x pálená železitá keramika
Balenie: Drevený box s ručne maľovanou japonskou kaligrafiou
Sitko: vypichované keramické sitko priamo v hubičke kanvičky
Krajina a miesto pôvodu: Tokoname, Japonsko
Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro., Nitra
KOSHIN A CENA PREMIÉRA JAPONSKA
vlastným menom Tadaomi Kato sa narodil v roku 1945 v prefektúre Kyoto.
Patrí k najvýznamnejším japonským umelcom a keramikom súčasnosti.
Jeho dielo bolo ocenené mnohými cenami, z ktorých si umelec najviac váži Cenu premiéra Japonska za unikátny dizajn keramických čajových kanvičiek pripomínajúcich starodávne železné japonské tetsubiny, železné kanvice v ktorých Japonci varili vodu na čaj.
Majstra Koshina poznáme osobne. Je to vysoký, veľmi veselý a dobroprajný muž, budhista, z ktorého srší radosť zo života. Do domu spojeného s keramickým ateliérom sa vchádza popod dlhý konár starej borovice strážiacej dom postavený v tradičnom japonskom štýle s prvkami budhizmu.
Koshinova tvorba má hlbokú filozofiu. Kanvičky sú mimoriadne elegantné, prepracované, dokonalé.
Koshin i čajové kanvičky, ktoré vytvoril, patria k pokladom japonského kultúrneho dedičstva.
UNIKÁTNE MRAMOROVANIE
Čajové kanvičky majstra Koshina majú unikátny vzhľad. Jeho tajomstvom sú morské riasy pochádzajúce zo zálivu poloostrova Chita. Čajníky zdobené morskými riasami sa v Tokoname začali vyrábať okolo roku 1800. Keramici a hrnčiari často využívali morské prírodniny na dosahovanie zaujímavých efektov na kanvičkách.
TRI RAZY V OHNI
Technika sa nazýva Algae. Aby dosiahol výsledný dizajn, textúru a farbu, musí každú čajovú kanvičku 3x vypáliť v peci.
- V prvom kroku si majster Koshin spracuje ťažkú železitú hlinu. Z nej vytočí kanvičky na kruhu. Hrnčiarsky kruh sa v Japonsku točí v smere hodinových ručičiek (na rozdiel od našich kruhov, ktoré sa točia opačne). Kanvičku začistí a jemným klopkaním po povrchu vytvorí na jej tele textúru podobnú starým železným kanviciam.
- Kanvičku vypáli prvý raz.
- Po prvom výpale upevní na povrch kanvičky morské riasy a vypáli druhý za na vysokú teplotu. Riasy v peci úplne zhoria, ale pritom vytvoria na povrchu zaujímavú abstraktnú kresbu.
- Nakoniec sa kanvičky vypália do tretice tentokrát dymovým redukčným výpalom, pri ktorom získajú typický čierno-červený vzhľad a vizuálny efekt viacerých vrstiev.
Červená a čierna farba sú v úplnej harmónii. Kanvičky pôsobia dôstojne, honosne a tradične.
Farebnosť kanvičiek sa mení podľa osvetlenia. Pri tlmenejšom osvetlení pôsobia čiernohnedo, pri dostatku svetla sú červenohnedé.
TRI TEXTÚRY
- Viečko, hubička a uško čajníka majster ručne vyleštil do vysokého lesku tak, že naozaj vyzerajú ako mramor.
- Telo kanvičky je matné, akoby piesčité. Táto štruktúra sa v Japonsku nazýva Borovicová kôra. Evokuje povrch starých, dlhé roky používaných železných tetsubinov.
- Nožička čajníka nazývaná Kodai a jeho dno majú hladný povrch.
KYUSU
Kyusu - japonská čajová kanvička pripomína malého vtáčika v dlaniach. Aj hreje rovnako. Slúži na prípravu kvalitných japonských čajov.
Je veľmi praktická, vhodná na prípravu viacnálevových čajov pre jedného i pre viacerých hostí, hoci nie je veľmi veľká.
Má dostatočne husté sitko, cez ktoré drobné lístky neprechádzajú a čaj sa dobre zlieva.
ČAJOVÉ KANVIČKY Z TOKONAME SVOJU CENU NIKDY NESTRATIA
Tokoname je fascinujúce mesto, v ktorom sa už po stáročia vyrábajú tradičné japonské čajové kanvičky. Pôvodne sa nazývalo Tokonabe a bolo jedným z pradávnych stredísk prvotnej výroby keramiky na japonských ostrovoch.
V dávnom Tokoname sa výroba keramiky sústreďovala predovšetkým na potreby cisárskej rodiny, aristokracie a budhistických chrámov. Starí majstri spracovávali hlinu na otočných hrnčiarskych kruhoch pomocou rúk a nôh. Keramika sa pálila drevom z dubov, gáfrovníkov a kamélií, ktoré rástli v okolitých lesoch. Na šikmých svahoch hôr sa budovali pece typu Anagama a dlhé tunelové dračie pece Noborigama.
Tokoname preslávila najmä produkcia prekrásnych čajových misiek, nádob na čaj, na vodu a čajových kanvičiek používaných pri čajových rituáloch i na každodenné pitie čaju.
Aj čajoví majstri ako Tsuda Sokyu a slávny Sen-no Rikyu používali čajovú keramiku z Tokoname. Tá sa i v dnešných časoch dedí z generácie na generáciu a časom jej cena výrazne rastie.
História zaznamenala mnohé mená slávnych majstrov z Tokoname. Ich kanvičky majú dnes nesmiernu cenu.
AKO PRIPRAVIŤ DOBRÝ ČAJ:
Pripravte si v japonskej čajovej kanvičke z Tokoname čaj na viac nálevov. Nejde len o pekný každodenný rituál. Viacnálevová príprava čaju, pri ktorej čajové lístky zalejeme niekoľkokrát za sebou umožňuje dokonalé vylúhovanie zdraviu prospešných látok z čajových listov. je fyziologicky najsprávnejšia.
- Dobrú vodu krátko prevaríme, nalejeme do prázdnej čajovej kanvičky, aby sme ju prepláchli a zahriali. Potom vodu z kanvičky vylejeme.
- Do vlhkej a predhriatej kanvičky nasypeme cca 5g japonského čaju typu sencha, bancha, kokaicha, kukicha, konacha, gyokuro, kabusecha... Kanvičku zakryjeme vrchnáčikom potočíme ňou, aby sa čajové lístky lepšie spojili s vlhkosťou a uvoľnili prvú, veľmi príjemnú vôňu. Odkryjeme na kúsok vrchnáčik a privoniame. Vôňu pocitovo ťaháme až do starých zadných oblastí mozgu. Vôňa je jednou z najdôležitejších vlastností čaju a má na človeka veľmi pozitívny vplyv.
- Lístky v kanvičke zalejeme vodou, ktorej teplota klesla na približne 70oC a necháme ich lúhovať 1-1,5 minúty.
- Prvý nálev si zlejeme do blendovacej kanvičky alebo priamo do čajových misiek, z ktorých budeme čaj piť. Prudšími pohybmi sa snažíme z kanvičky získať i posledné kvapky čaju, ktoré vychádzajú z čajových lístkov. Posledné kvapky čaju sa považujú za najsladšie a dokážu veľmi pozitívne obohatiť chuť prvého nálevu. Japonci sa veľmi snažia, aby ich získali. Celokm posledná kvapka sa zvyčajne kvapne do misky najvzácnejšieho hosťa.
- Čaj popíjame z misiek, kým mokré lístky zostávajú v teplej kanvičke. Teplé lístky čaju znovu zalejeme horúcou vodou. Lístky v žiadnom prípade nespia vychladnúť, ak sa tak predsa stane, čaj už nezalievame. Vychladnutý zelený čaj sa v starom Japonsku podával len odsúdencom na smrť.
- Druhý nálev necháme lúhovať veľmi krátko menej ako minútu. Býva najsilnejší.
- Tretí nálev lúhujeme dlhšie, 1-2 minúty a môžeme i zvýšiť teplotu vody.
- Z kvalitného japonského čaju si môžeme pripraviť viac nálevov. Lúhovanie pri každom náleve o chvíľku predĺžime.
- Každý nálev japonského čaju má svoj špecifický rozsah chutí a vôní. V prvom náleve je najviac ľahko rozpustného teínu a druhý a tretí nálev obsahujú najvac antioxidantov prospešných pre ľudské zdravie.
- NA ZDRAVIE!
STAROSTLIVOSŤ O ČAJOVÚ KERAMIKU:
Čajovú keramiku dôkladne umývame v teplej vode a odporúčame utrieť do sucha. Kanvičky nikdy vlhké nezatvárame, aby vo vnútri nestuchli. Nechajte radšej zložený alebo odsunutý vrchnáčik, kým nie sú úplne suché.
Čajovú keramiku neodporúčame umývať v umývačkách riadu, oveľa lepšie je ručné umývanie, kvôli možnému oderu i saponátom.
POTULKY PO TOKONAME:
... a ako sme točili misku spolu so slávnym japonským majstrom Koshinom v jeho ateliéri v Tokoname:
... a ešte viac fotografií z mesta ohňa a hliny - Tokoname nájdete TU
Nový komentár